Dr. Gaye Y.
02.03.2021

Takviye Edici Gıda Nedir? Ne İşe Yarar?

Gündelik hayatın hızında çoğu zaman kaliteli gıda tüketimine zaman bulamayabilirsiniz. Öte yandan; topraktaki mineral kayıpları, asit yağmurları ya da besinlerin maruz bırakıldıkları pişirme teknikleri gıdaların besin öğelerini kaybetmesine neden olduğu için siz kaliteli ve düzenli beslenseniz bile vücudunuza yeteri kadar vitamin ve mineral alamayabilirsiniz.

 

Hatta çoğu insanın beslenme alışkanlıkları ve günlük diyet koşulları dikkate alındığında; kalsiyum, magnezyum, potasyum, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi birçok besinin alımında eksiklikler olduğu gözleniyor. Beslenme koşullarının değişmesinin yanı sıra mikroorganizmalarla (virüs, bakteri gibi) temasın artması, yorgunluk ve halsizlik belirtileri ile sıklıkla karşılaşılması gibi durumlar da söz konusu. İşte bu yüzden, enerjinizi yerine getirip vücudunuzun ihtiyaç duyduğu takviyeyi yapacak bir gıdaya ihtiyacınız var.

Peki, takviye edici gıda nedir? Gelin, birlikte inceleyelim...

 

İçerikler (Gizle-)
 1. Takviye Edici Gıda Nedir?

 2. Takviye Edici Gıda Ne İşe Yarar?

 3. Youplus Takviye Edici Gıdalar

İçerik

Takviye Edici Gıda Nedir?

Eğer yukarıda saydığımız yorgunluk, halsizlik ya da hastalıklarla savaşma halini sürekli olarak hissediyorsanız aklınıza çoktan takviye edici gıdalara başvurmak gelmiştir. Ancak kullanmadan önce aklınızda “takviye edici vitamin ya da takviye edici gıda nedir?” gibi sorular olması çok normal.

Takviye edici gıdalar;

 • Sağlıklı vücut fonksiyonlarını desteklemeye yönelik olan,
 • Kullanmak için hasta olunması gerekmeyen,
 • Formülasyonu günlük kullanıma uygun olarak ayarlanmış ve vücudun ihtiyacını karşılayan ürünlerdir. 1-3

Ancak, takviye edici gıda kesinlikle ilaç değildir ve tedavi etmez. Yine de mevcut tedaviye destek sağlamak amacıyla sağlık profesyoneli tarafından önerilebilir.1

Takviye edici gıdalar genelde vücutta var olan ya da vücutta üretilemediği için dışarıdan alınması zorunlu olan, yaşla ya da çevresel faktörler sebebiyle miktarı azalan, eksikliğine bağlı herhangi bir hastalık oluşabilen ya da fizyolojik bir değişikliğe sebep olan ve takviye olarak alınması gereken gıdalardır. Ayrıca takviye edici gıdalar arasında; vitaminler, mineraller, bitkisel takviyeler, esansiyel yağ asitleri olarak bilinen omega 3,6,9, koenzim Q10, hyaluronik asit gibi spesifik takviyeler yer alabilir.1

Takviye Edici Gıda Nedir?

Takviye Edici Gıda Ne İşe Yarar?

Peki sağlıklı yaşamın devamlılığını sağlamak amacıyla hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almaya başlayan takviye edici gıdalar ne işe yarar? Takviye edici gıdaları hakkında halk arasında birçok bilgi dolaşsa da her bir ürünün farklı bir özelliği ve kullanım kürü olduğundan mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından önerilmeleri gerekir.

Özel formülasyonlara sahip bu ürünlerin farklı kullanım alanları vardır. Hatta bir formülasyonun dahi birden farklı kullanım alanı olabilir. Örneğin; bir multivitamin mineral kombinasyonu; düzensiz beslenen ya da diyet yaptığı için yeteri kadar besin öğesi alamayan bireylere günlük vitamin mineral ihtiyacının karşılanması için önerilirken yorgunluk hissi duyan bireylere de günlük enerji seviyelerinin artırılması için de önerilebilir.

Diğer yandan, sıklıkla tercih edilen C vitamini takviyeleri bağışıklık sistemi desteği, kolajen üretimine bağlı olarak kırışıklık karşıtı uygulamalar ya da enerji seviyelerinin artırılması için önerilebilir.4,5

Vücutta üretilemeyen ancak vücut fonksiyonları için gerekli olan omega-3 yağ asitleri hem genel sağlıklı işleyiş için rutinde alınabilirken kolesterol seviyeleri yüksek hastaların tedavisine destek olarak eklenebilir ve kolesterol seviyesinde düşüşe yardımcı olabilir.6,7

Kısacası takviye edici gıdalar, kişilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilir ya da mevcut tedavilerine destek amaçlı kullanılır.

Takviye Edici Gıda Ne İşe Yarar?

Youplus Takviye Edici Gıdalar

Bir takviye edici gıdadan beklenilen etkiyi görebilmek için uzun ve düzenli kullanım gerekir. Kullanım süresi ve kullanım önerisi/miktarı kişiden kişiye farklılık gösterir. Örneğin; multivitamin mineral kombinasyonu içeren bir üründen sadece bir tablet kullanıldığında direkt etki görmek imkansızdır. Günlük hayatımızın bir parçası olacak bu ürünleri kullanırken en çok aklımıza gelen soru ise güvenli ve kaliteli olup olmadıklarıdır. İşte tam da bu noktada, seçilen ürünün kalite standartlarını sağlaması, GMP standartlarında olması, etiket miktarı garantisini sağlıyor olması oldukça önemli.

Youplus Takviye Edici Gıdalar tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik formülasyonlara sahiptir. Youplus ürünleri günlük beslenme düzeni içerisinde ihtiyaç olan vitamin, mineral, antioksidan, omega-3 yağ asitlerini tüketicilerine sunan bir Abdi İbrahim markasıdır. Youplus takviye edici gıdalar sahip oldukları formülasyonlar ile “altın kalite kontrol, altın standart”a da sahip. Bu nedenle efervesan tablet, tablet ya da şurup formunda olabilen ve ihtiyacınız olan Youplus ürününü güvenle kullanabilirsiniz. Çocuklarda sağlık beslenme, dengeli beslenme ya da Covid 19'dan korunma gibi farklı konularda bilgi almak için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

*Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın.

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

 • http://www.fda.gov (1)
 • http://doctormurray.com/ (2)
 • Block G., Jensen CD et al.(3)
 • Sipilä KH, Drushinin K, Rappu P, et al. (4)
 • Chambial, S et al. Vitamin C in Disease Prevention and Cure: An Overview. (5)
 • Lee et al. Mayo Clin Proc. 2008;83(3):324-332 (6)
 • Jacobson.  Am J Clin Nutr 2008;87(suppl):1981S–90S (7)
Takviye Edici Gıda

Youplus C Vitamini Çinko Propolis Efervesan 20 Tablet

Youplus Vitamin C, Çinko, Propolis Efervesan Tablet Takviye Edici Gıda

Ürünü İncele

Takviye Edici Gıda

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
28.02.2024

Ramazanda Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

İslam dini için kutsal bir anlamı olan Ramazan ayında, yetişkin Müslümanlar bir ay boyunda şafak vaktinden gün batımına kadar oruç tutar.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Balık Yağı Boy Uzatır Mı

Boy uzunluğunu belirleyen en önemli faktör genlerdir. Kişinin DNA profili boy uzunluğunun yaklaşık %80’inin oluşturur

Uzm. Dyt. Özgür G.
20.11.2023

Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

El titremesi, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.