Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
14.08.2023

C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır? C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

C vitamini, bilinen diğer adıyla askorbik asit, vücudun kan damarları, kıkırdak, kas, kemik gibi dokuların oluşumdan kullandığı kolajenin sentezlenmesini sağlayan bir vitamindir. Serbest radikallere karşı hücreleri koruyan bir antioksidan olarak da bilinen C vitamini kullanımı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekler. Aynı zamanda vücudun demir mineralini emmesine ve depolamasına da yardımcı olur. C vitamini faydaları açısından önemli bir vitamindir ve vücut C vitaminini kendisi üretemediğinden beslenme yoluyla almak gerekir. Dengeli bir diyetle vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini almak mümkündür. Ancak belirli koşullarda C vitamini takviyesi kullanmak gerekebilir. 1  Peki, C vitamini nasıl kullanılır? İçeriğimizi okumaya devam ederek C vitamini kullanımı ile ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz. 

İçerikler (Gizle-)
 1. C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

 2. C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

 3. C Vitamini Takviyesi Aç mı Tok mu İçilir?

 4. Suda Eriyen C Vitamini ve C Vitamini Hapı Kullanımı Arasında Fark Var mı?

 5. C Vitamini Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

içerik

C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

C vitamini, meyve ve sebzelerde bolca bulunduğundan dengeli bir diyetle gerekli miktarda alınabilir. Portakal, mandalina gibi narenciyeler, kivi, çilek, kırmızı biber, brokoli, Brüksel lahanası ve patates, C vitamini içeren besinler arasında yer alır. (2)  Yaşa ve cinsiyete göre günlük alınması gereken C vitamini miktarları şu şekildedir:

Bebekler ve çocuklarda günlük C vitamini ihtiyacı:

 • 0-6 ay: 40 mg 
 • 6 -12 ay 50 mg 
 • 1-3 yaş: 15 mg
 • 4-8 yaş: 25 mg
 • 9-13 yaş: 45 mg
 • 14-18 yaş kızlar: 65 mg
 • 14-18 yaş erkekler: 75 mg

Yetişkinlerde günlük C vitamini ihtiyacı: 

 • 18 yaş üstü erkekler: 90 mg
 • 18 yaş üstü kadınlar: 75 mg
 • Hamile kadınlar: 85 mg
 • Emziren kadınlar: 120 mg 3

Belirli sindirim problemlerine, kronik hastalıklarına sahip olan kişilerin, meyve ve sebze yönünden zengin beslenmeyenlerin C vitamini takviyesi kullanması gerekebilir. Sigara içenler ya da ikinci el dumana maruz kalan kişilerde C vitamini eksikliği görülebilir. (2) Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda C vitamini ihtiyacı dönemsel olarak arttığından doktor tarafından hamilelikte C vitamini kullanımı önerilebilir. 

Peki, C vitamini nasıl kullanılır? C vitamini takviyeleri çeşitli formlarda bulunabilir. Kapsüller, suda eriyen efervesan tabletler ve çiğnenebilir vitaminler bunlardan birkaçıdır. C vitamini kullanımı, genellikle günde iki kez 250-500 mg dozda önerilir. Günde 1,000 mg'dan fazla C vitamini almadan önce mutlaka doktordan onay almak gerekir. Aynı şekilde çocuklarda C vitamini kullanımı öncesi doktora danışmak önem taşır. 3

C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

C Vitamini Ne Zaman İçilir?

C vitamini, suda çözünen vitaminler arasında yer aldığı için yağda çözünen vitaminlerin aksine vücutta depolanmaz. Fazlası vücuttan atılır. Bu nedene C vitamini takviyesi kullanmanız gerekiyorsa doktorun önerdiği günlük dozları düzenli almanız gerekir. 4  Fazlası vücuttan atıldığı için en ideal C vitamini kullanımı, günlük kullanılan vitamin miktarını küçük dozlara bölerek 2-3 sefere yaymaktır. 5

C Vitamini Takviyesi Aç mı Tok mu İçilir?

C vitamini takviyelerini herhangi bir zaman, aç ya da tok karna alabilirsiniz. Ancak askorbik asiti yiyeceklerle birlikte almak, yüksek asidite nedeniyle oluşabilecek potansiyel gastrointestinal yan etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. 4  Bu nedenle en iyi C vitamini kullanımı yolu, takviyeyi doza bağlı olarak günde 2-3 kez yemeklerle birlikte almaktır. 3

Suda Eriyen C Vitamini ve C Vitamini Hapı Kullanımı Arasında Fark Var mı?

C vitamini takviyeleri, farklı türlerde ve formlarda bulunabilir. Bunlardan en yaygınları suda eriyen efervesan tabletler ve hap formundaki C vitamini takviyeleridir. Efervesan tabletler hem kolay kullanımları hem de kaplanmamış olmaları sayesinde vücutta tamamen çözünebilir olmaları nedeniyle daha popüler seçeneklerdir. 5  Efervesan tabletler suda eritilerek içilir. C vitamini hapı nasıl kullanılır, sorusunun cevabı ise hap formundaki vitamini yeterli miktarda su ile tüketme şeklindedir. 

Kolajen sentezini tetikleyerek elastikiyeti artıran C vitamini cilde faydaları ile de bilinir. C vitamini saça faydaları ve cilde faydaları sayesinde kozmetik ürünlerde sıklıkla yer bulur. Peki, cilt için C vitamini nasıl kullanılır? Yüzde C vitamini kullanımı için cilt bakımı rutininize C vitamini içerikli kremler, serumlar dahil edebilirsiniz. C vitamininin saça faydalarını deneyimlemek için ise vitamin içerikli şampuan, saç kremi ve maskesi gibi ürünleri kullanabilirsiniz. 

C Vitamini Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

C vitamini genellikle güvenli kabul edilir, çünkü vücudunuz ihtiyacı aşan vitamini idrar yoluyla atar. Buna rağmen olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri ihtimalinden dolayı besin takviyelerini doktorunuzun gözetiminde kullanmanız en idealidir. C vitamini kullanımı sırasında aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz: 

 • C vitamini takviyeleri idrar söktürücü etkiye sahip olduğundan bol miktarda sıvı tüketmeye dikkat edin.
 • C vitamini, besinlerden emilen demir miktarını artırır. Vücutta fazla demir birikimi olanlar C vitamini kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır. 
 • Gebelikte C vitamini kullanımı, artan ihtiyaçla birlikte gerekli olabilir. Ancak takviyeyi mutlaka doktor tavsiyelerine uygun şekilde kullanmak gerekir. 
 • Günlük 2.000 mg'dan fazla C vitamini kullanımı ishal, gaz veya mide rahatsızlığına yol açabilir. Ayrıca yüksek dozlarda C vitamini kullanımı böbrek taşlarına da neden olabilir. 
 • Böbrek problemi olan kişiler C vitamini kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. 
 • C vitamini, diyabet hastalarının kan şekerini yükseltebilir. Bu nedenle mutlaka doktor gözetiminde alınmalıdır. 
 • Kronik hastalığa sahipseniz ve düzenli ilaç kullanmanız gerekiyorsa C vitamini kullanımı öncesi ilaç etkileşimleri açısından doktorunuza danışmanız ve doz ayarlaması yapmanız gerekir. 3 7

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Vitamin, çok küçük miktarlarda bile normal vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan organik bileşenlerdir.

 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.11.2023

Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur

Diş eti çekilmesi, ağız sağlığı konusunda sıkça gözden kaçan, fakat bazı beslenme eksikliklerinin habercisi olabilen bir durumdur.