Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
14.08.2023

C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır? C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

C vitamini, bilinen diğer adıyla askorbik asit, vücudun kan damarları, kıkırdak, kas, kemik gibi dokuların oluşumdan kullandığı kolajenin sentezlenmesini sağlayan bir vitamindir. Serbest radikallere karşı hücreleri koruyan bir antioksidan olarak da bilinen C vitamini kullanımı bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekler. Aynı zamanda vücudun demir mineralini emmesine ve depolamasına da yardımcı olur. C vitamini faydaları açısından önemli bir vitamindir ve vücut C vitaminini kendisi üretemediğinden beslenme yoluyla almak gerekir. Dengeli bir diyetle vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini almak mümkündür. Ancak belirli koşullarda C vitamini takviyesi kullanmak gerekebilir. 1  Peki, C vitamini nasıl kullanılır? İçeriğimizi okumaya devam ederek C vitamini kullanımı ile ilgili önemli bilgiler edinebilirsiniz. 

İçerikler (Gizle-)
 1. C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

 2. C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

 3. C Vitamini Takviyesi Aç mı Tok mu İçilir?

 4. Suda Eriyen C Vitamini ve C Vitamini Hapı Kullanımı Arasında Fark Var mı?

 5. C Vitamini Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

içerik

C Vitamini Takviyesi Nasıl Kullanılır?

C vitamini, meyve ve sebzelerde bolca bulunduğundan dengeli bir diyetle gerekli miktarda alınabilir. Portakal, mandalina gibi narenciyeler, kivi, çilek, kırmızı biber, brokoli, Brüksel lahanası ve patates, C vitamini içeren besinler arasında yer alır. (2)  Yaşa ve cinsiyete göre günlük alınması gereken C vitamini miktarları şu şekildedir:

Bebekler ve çocuklarda günlük C vitamini ihtiyacı:

 • 0-6 ay: 40 mg 
 • 6 -12 ay 50 mg 
 • 1-3 yaş: 15 mg
 • 4-8 yaş: 25 mg
 • 9-13 yaş: 45 mg
 • 14-18 yaş kızlar: 65 mg
 • 14-18 yaş erkekler: 75 mg

Yetişkinlerde günlük C vitamini ihtiyacı: 

 • 18 yaş üstü erkekler: 90 mg
 • 18 yaş üstü kadınlar: 75 mg
 • Hamile kadınlar: 85 mg
 • Emziren kadınlar: 120 mg 3

Belirli sindirim problemlerine, kronik hastalıklarına sahip olan kişilerin, meyve ve sebze yönünden zengin beslenmeyenlerin C vitamini takviyesi kullanması gerekebilir. Sigara içenler ya da ikinci el dumana maruz kalan kişilerde C vitamini eksikliği görülebilir. (2) Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda C vitamini ihtiyacı dönemsel olarak arttığından doktor tarafından hamilelikte C vitamini kullanımı önerilebilir. 

Peki, C vitamini nasıl kullanılır? C vitamini takviyeleri çeşitli formlarda bulunabilir. Kapsüller, suda eriyen efervesan tabletler ve çiğnenebilir vitaminler bunlardan birkaçıdır. C vitamini kullanımı, genellikle günde iki kez 250-500 mg dozda önerilir. Günde 1,000 mg'dan fazla C vitamini almadan önce mutlaka doktordan onay almak gerekir. Aynı şekilde çocuklarda C vitamini kullanımı öncesi doktora danışmak önem taşır. 3

C Vitamini Takviyesi Ne Zaman İçilir?

C Vitamini Ne Zaman İçilir?

C vitamini, suda çözünen vitaminler arasında yer aldığı için yağda çözünen vitaminlerin aksine vücutta depolanmaz. Fazlası vücuttan atılır. Bu nedene C vitamini takviyesi kullanmanız gerekiyorsa doktorun önerdiği günlük dozları düzenli almanız gerekir. 4  Fazlası vücuttan atıldığı için en ideal C vitamini kullanımı, günlük kullanılan vitamin miktarını küçük dozlara bölerek 2-3 sefere yaymaktır. 5

C Vitamini Takviyesi Aç mı Tok mu İçilir?

C vitamini takviyelerini herhangi bir zaman, aç ya da tok karna alabilirsiniz. Ancak askorbik asiti yiyeceklerle birlikte almak, yüksek asidite nedeniyle oluşabilecek potansiyel gastrointestinal yan etkileri azaltmaya yardımcı olabilir. 4  Bu nedenle en iyi C vitamini kullanımı yolu, takviyeyi doza bağlı olarak günde 2-3 kez yemeklerle birlikte almaktır. 3

Suda Eriyen C Vitamini ve C Vitamini Hapı Kullanımı Arasında Fark Var mı?

C vitamini takviyeleri, farklı türlerde ve formlarda bulunabilir. Bunlardan en yaygınları suda eriyen efervesan tabletler ve hap formundaki C vitamini takviyeleridir. Efervesan tabletler hem kolay kullanımları hem de kaplanmamış olmaları sayesinde vücutta tamamen çözünebilir olmaları nedeniyle daha popüler seçeneklerdir. 5  Efervesan tabletler suda eritilerek içilir. C vitamini hapı nasıl kullanılır, sorusunun cevabı ise hap formundaki vitamini yeterli miktarda su ile tüketme şeklindedir. 

Kolajen sentezini tetikleyerek elastikiyeti artıran C vitamini cilde faydaları ile de bilinir. C vitamini saça faydaları ve cilde faydaları sayesinde kozmetik ürünlerde sıklıkla yer bulur. Peki, cilt için C vitamini nasıl kullanılır? Yüzde C vitamini kullanımı için cilt bakımı rutininize C vitamini içerikli kremler, serumlar dahil edebilirsiniz. C vitamininin saça faydalarını deneyimlemek için ise vitamin içerikli şampuan, saç kremi ve maskesi gibi ürünleri kullanabilirsiniz. 

C Vitamini Takviyesi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

C vitamini genellikle güvenli kabul edilir, çünkü vücudunuz ihtiyacı aşan vitamini idrar yoluyla atar. Buna rağmen olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri ihtimalinden dolayı besin takviyelerini doktorunuzun gözetiminde kullanmanız en idealidir. C vitamini kullanımı sırasında aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz: 

 • C vitamini takviyeleri idrar söktürücü etkiye sahip olduğundan bol miktarda sıvı tüketmeye dikkat edin.
 • C vitamini, besinlerden emilen demir miktarını artırır. Vücutta fazla demir birikimi olanlar C vitamini kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır. 
 • Gebelikte C vitamini kullanımı, artan ihtiyaçla birlikte gerekli olabilir. Ancak takviyeyi mutlaka doktor tavsiyelerine uygun şekilde kullanmak gerekir. 
 • Günlük 2.000 mg'dan fazla C vitamini kullanımı ishal, gaz veya mide rahatsızlığına yol açabilir. Ayrıca yüksek dozlarda C vitamini kullanımı böbrek taşlarına da neden olabilir. 
 • Böbrek problemi olan kişiler C vitamini kullanmadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. 
 • C vitamini, diyabet hastalarının kan şekerini yükseltebilir. Bu nedenle mutlaka doktor gözetiminde alınmalıdır. 
 • Kronik hastalığa sahipseniz ve düzenli ilaç kullanmanız gerekiyorsa C vitamini kullanımı öncesi ilaç etkileşimleri açısından doktorunuza danışmanız ve doz ayarlaması yapmanız gerekir. 3 7

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar