Dr. Aslı O.
28.07.2021

Ginseng Nasıl Kullanılır, Nasıl Tüketilir?

Ginseng yaygın olarak Uzak Doğu ülkeleri olan Kore ve Çin’e özgü olarak bilinsede, Kuzey Amerika yerlileri tarafından sihirli olduğuna inanılan ve yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir. Geleneksel tıptan, kozmetik sektörüne uzanan geniş bir yelpazede kullanım alanı olan ginseng, hem sağlık hem de güzellik sektörünün vazgeçilmez içeriklerinden biridir. Peki, ‘Ginseng nedir?’, ‘Ginseng Nasıl Kullanılır?, ‘Ginseng nasıl tüketilmeli?

İşte Amerika yerlilerinin sihirli olduğuna inandığı Ginseng’in kullanım detayları:

İçerikler (Gizle-)
 1. Ginseng Nedir? 

 2. Ginsengin Faydaları Nelerdir?

 3. Ginseng Nasıl Kullanılır?

 4. Ginseng Ne Kadar Kullanılmalı?

İçerik

Ginseng Nedir?

Ginseng, kalın gövdeli, dallamış kollarıyla insan vücudunu andıran bir görünüme sahip zengin içerikli bir bitki türüdür. Aynı zamanda ginseng bitkisinin tamamının farmakolojik olarak tüm aktif özelliklerini içeriyor olmasına rağmen, en değerli bölümün bitkinin kökleri olduğu bildirilmektedir.1 Özellikle ginseng kökü içeren takviye ve ürünler çok daha zengin özler içerir.

Ginseng’in kök, gövde ve yapraklarında 36 farklı ginsenozid ve birçok bileşen (esansiyel yağlar, fitosteroller, amino asitler, peptitler, vitaminler ve mineraller) bulunmuştur.2 Bu nedenle bitkiden elde edilen bu değerli özler; ilaç, takviye gıda ve kozmetik sektöründe yıllardır sıklıkla tercih edilir.

Ginsengin Faydaları Nelerdir?

Ginseng'in genel olarak insanlardaki fiziksel ve zihinsel kapasiteyi arttırdığı, yorgunluğu azalttığı, fiziksel dayanıklılığı sağladığı, stres ve yaşlanmaya karşı direnci arttırdığı bilinmektedir.3 Bunlara ek olarak, ginseng içeriği faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğal bir iştah kesici görevi görür. 
 • Bağışıklık sisteminin çok daha güçlenmesine katkı sağlar. 
 • Enerjiyi arttırmaya yardımcı olur.
 • Kan şekerinin düzenlenmesine katkı sağlar.
 • Cildin beslenmesine ve çok daha iyi gözükmesine yardımcı olur.
 • Stresi azaltmaya destek olur.

Ginseng, tüm bu faydalarının yanında kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılan içeriklerden biridir. İçeriğindeki antioksidanlar, peptitler ve mineraller sayesinde cilt yaşlanmasına karşı cildi destekler, ince kırışıklıkların görünümün azalmasına yardımcı olur. 

Özellikle ginseng suyu; serum, krem ve esans formunda yaşlanma karşıtı (Anti-aging) ürünlerde etkili içeriklerden biri olarak yer alır.  Takviye olarak kullanıldığında ise cildi içeriden besleyerek, cildin çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.

Ginseng faydaları konusunda daha detaylı bilgi almak için ginseng konusunda detaylı bilgi veren içeriğimizi mutlaka inceleyin. 

Ginseng Nasıl Kullanılır?

Ginseng hem bitki olarak hem de işlemden geçirilerek hap gibi farklı formlarda tüketilebilir. Fakat önemli olan doğru zamanda doğru dozun kullanılmasıdır. 

Ginseng Ne Kadar Kullanılmalı?

Günlük doz, sağlıklı bir birey için; kuru ekstre ginseng için; 1–2 g, standardize ekstre ginseng için (%5–10 ginsenosid, birim başına 200 mg) günde 2 kez 1–2 kapsül ya da tablet şeklinde, çay için ise günde 3–4 kez birer fincan kullanılmalıdır.4

Burada bahsedilen doz miktarı sağlıklı ve herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireyler için geçerlidir. Eğer düzenli tedavi gördüğünüz bir rahatsızlığınız varsa mutlaka kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Ginseng gibi bitki ve doğal özler arasında yer alan propolis faydaları ya da yeşil çayın cilde faydaları hakkında da bilgi almak için farklı içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz.     

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

 • Bahrke ve Morgan 1994, s.229- 248 (1)
 • Wilkie ve Cordess 1994, s.594-595 (2)
 • Aysun Taşdemir,2017,s.211-212 (3)
 • Kraft ve ark. 2004 (4)

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
13.09.2023

Propolis Takviye Edici Gıda Hakkında Merak Edilenler

Takviye edici gıda içeriklerinden biri olarak tercih edilen propolis, her geçen gün artan kullanım oranı ile dikkat çekicidir

Uzm. Diyetisyen Özgür G.
29.05.2023

Propolis Nasıl Kullanılır: Ham ve Sıvı Propolis Kullanımı

Binlerce yıllık geçmişe sahip propolis, arıların bal dışında ürettikleri ve sağlığa faydalarıyla bilim dünyasının da dikkatini çeken bir arı ürünüdür. 

Dr. Aslı O.
03.02.2023

Quercetin Nedir? Kuersetin Ne İşe Yarar?

Quercetin; birçok bitki, meyve, tohum ve sebzede bulunan pigmentlerden biridir.