Dr. Aslı O.
06.12.2022

Bebekler ve Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Çocuklar için balık yağı faydaları çeşitlidir ve hem zihinsel hem de bedensel gelişim açısından balık tüketiminin önemi büyüktür. Bu sebeple gelişim çağındaki çocuklar için düzenli balık tüketimi ya da  balık yağı kullanımı önerilir. Omega 3 kaynağı olan balık yağı takviyeleri EPA ve DHA içerir. Siz de “Bebeklerde balık yağının faydaları nelerdir?” , “Çocuklar için balık yağı faydaları nedir?’’ ya da “DHA ve EPA nedir?” sorularının yanıtlarını merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Çocuklar İçin Balık Yağı Gerekli mi?

 2. Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

 3. Çocuklar İçin Balık Yağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

 4. Çocuğa Balık Yağı Ne Zaman Verilmeli?

 5. Balık Yağı Çocuğa Kilo Aldırır Mı?

 6. Balık Yağı Çocuklarda Boy Uzatır Mı?

 7. Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

içerik

Çocuklar İçin Balık Yağı Gerekli mi?

Balık yağının içeriğindeki omega 3 yağ asitleri, vücutta üretilemez ve bu sebeple dışarıdan alınması gereklidir. Çünkü omega 3 yağ asitlerine, vücudun birçok normal fonksiyonunu yerine getirmesi için, ihtiyaç duyulur. Özellikle omega 3 yağ asitleri arasında bulunan DHA ve EPA, çocuklarda beynin normal fonksiyonu, görme yetisi ve kalbin normal fonksiyonunu yerine getirmesi için gereklidir (1). 

Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Çocuklarda balık yağının faydaları dendiğinde akla ilk bağışıklık sistemine ve gelişime olan katkıları gelir. Çocuklar için balık yağı faydaları arasında görme netliği, kalp sağlığı, beyin fonksiyonlarının gelişimi ve zihinsel gelişim üzerine katkıları yer alır (2). Balık yağı çocuklar için faydaları ile ön plana çıkan takviyelerdendir. Çocuklar için omega 3 faydaları şöyle listelenebilir:

 • Retina sağlığını korur.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Beyin fonksiyonlarına katkı sağlar.
 • Zihin gelişime katkı sağlar.
 • Bağışıklığı güçlendirir.
 • Kemik gelişimini destekler.
 • Kanserden korunmaya yardımcı olur.
 • Romatizma hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.
 • Psikolojik gelişime katkı sağlar (3). 

Çocuklar İçin Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Çocuklar İçin Balık Yağı Kullanımı Nasıl Olmalı?

Omega 3 kullanıma, balık yağının çocuğa faydası düşünülerek karar verilir. Farklı yaş grupları için özel olarak dozu ayarlanmış şurup ve kapsül formları bulunur. Günlük ihtiyaca göre dozajlanmış bu ürünler, genellikle günde bir tablet veya bir ölçek şeklinde kullanılır. Balık yağı çocuk kullanımını, doktorun tavsiye ettiği şekilde yapmaya özen göstermek gerekir. Beklenmeyen bir yan etki görülür veya çocukta alerjik bir reaksiyon oluşursa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz. Böylece çocuğun alerjisi tespit edilerek içeriğinde alerjen maddenin bulunmadığı takviyeler tercih edilebilir.

Çocuğa Balık Yağı Ne Zaman Verilmeli?

Çocuklarda balık yağı kullanımına 1 yaş itibari ile başlanabilir. Bir yaş olarak belirlenmesinin sebebi daha küçük yaşta kullanımında takviyede bulunan bir ürüne karşı alerji gelişme ihtimalidir. O yüzden çocukta gelişim geriliği görülüyorsa ve doktor gerekli görürse daha küçük aylarda başlatabilir. Balık yağı genellikle en yağlı öğün olan akşam yemeğinden sonra tok olarak günde 1 kez verilir.

Balık Yağı Çocuğa Kilo Aldırır Mı?

Balık yağı kullanımının kilo üzerinde doğrudan bir etkisi bulunmaz hatta yağ birikimi önler. Çocuklar için omega 3 kilo aldırmasa da psikolojik gelişimleri üzerine olumlu etki oluşturduğundan iştah açarak kilo alımına katkı sağlamış olur. İştahsızlık çocuklarda sık karşılaşılan bir durum olduğundan ve genellikle çocuklar balık yemeyi sevmediği için omega 3 takviyeleri iştah artırarak kilo almasına yardımcı olabilir.

Balık Yağı Çocuğa Kilo Aldırır Mı?

Balık Yağı Çocuklarda Boy Uzatır Mı?

Balık yağının doğrudan boy uzatma üzerine etkisi olmasa da dolayı olarak boy uzamasına fayda sağlayabilir. Çünkü omega 3 çocuk için zihinsel ve fiziksel gelişimin sağlanmasında önemlidir. Özellik D vitamini ile kombine omega 3 çocuk için kemik gelişimine faydalı olduğundan boy uzamasına destek olabilir.

Bebeklere Balık Yağı Ne Zaman Verilir?

Aslında ‘’Bebeklere balık yağı ne zaman verilir?’’ sorusunun net bir cevabı bulunmaz. Çünkü bu, bebeğin mevcut durumuna göre hekim tarafından karar verilen bir konudur. Normal şartlarda bebeklerde balık yağı kullanımı 1 yaşından itibaren önerilir; ama prematüre doğum gibi durumlarda doktor tavsiyesi ile daha erken takviye kullanmaya başlanabilir. Bebekte DHA birikimi en çok perinatal dönemde olduğu için prematüre doğan bebeklerde yeterince depo edilmemiş olur. Bebeğin anne karnındaki DHA ihtiyacı anne tarafından karşılandığından doğum sonrası sentez de gerçekleşmediği için balık yağı ihtiyacı oluşur (4). Bu durumda özel geliştirilmiş bebekler için balık yağı takviyeleri kullanılabilir. Balık yağının bebeklere faydaları, görme keskinliği, nörolojik gelişim, psikolojik ve zihinsel gelişim üzerine olur. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Çocuklarda ve Bebeklerde Balık Yağı Faydaları

Youplus Kids Omega 3 150 ML Şurup

Youplus Kids Omega 3 150 ML Şurup

Ürünü İncele

Çocuklarda ve Bebeklerde Balık Yağı Faydaları

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
28.02.2024

Ramazanda Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

İslam dini için kutsal bir anlamı olan Ramazan ayında, yetişkin Müslümanlar bir ay boyunda şafak vaktinden gün batımına kadar oruç tutar.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Balık Yağı Boy Uzatır Mı

Boy uzunluğunu belirleyen en önemli faktör genlerdir. Kişinin DNA profili boy uzunluğunun yaklaşık %80’inin oluşturur

Uzm. Dyt. Özgür G.
20.11.2023

Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

El titremesi, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.