Dr. Hatice İ.
20.07.2023

Yaşlılar İçin Vitamin: Yaşlılar Vitamin Desteği Almalı mı?

Vitamin ve mineraller, vücudun normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gerekli başlıca besin maddelerinden ikisidir. Vitaminler, vücuttaki sistemlerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve her birinin farklı görevlere sahiptir. Bazı vitaminler enfeksiyonlara karşı sizi korurken bazıları sinir sisteminizi destekleyebilir.1 Vitamin nedir? başlıklı içeriğimizi okuyarak vitaminler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Vücudun vitamin ihtiyacı, cinsiyete ve yaşa göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yaşlılar için vitamin desteği yaşam kalitesine katkı sağlayabilir. Peki, yaşlılar için vitamin konusunda nelere dikkat etmek gerekir? İçeriğimizi okuyarak yaşlılık döneminde vitamin desteği konusunda merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

İçerikler (Gizle-)
 1. Yaşlılar İçin Vitamin Desteği

 2. Yaşlılar İçin Vitamin Desteği Gerekli midir?

 3. Yaşlılar Hangi Vitamini Kullanmalıdır?

  1. Vitamin D

  2. B6 Vitamini

  3. B12 Vitamini

  4. C Vitamini

içerik

Yaşlılar İçin Vitamin Desteği Gerekli midir?

Beslenme programınızda farklı besin gruplarından zengin çeşitliliğe yer vermek ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineralleri almanın en iyi yoludur. Ancak bazı durumlarda insanlar günlük diyetlerinden yeterli miktarda vitamin ve mineral almayabilir. 50 yaş itibariyle bazı vitamin ve minerallerin takviye ürünlerle alınması gerekebilir. (2) Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu ihtiyaç daha da artabilir. Yaşlılar için vitamin desteği konusunda en önemli nokta, doktor kontrolünde eksiklikleri belirlenmesi ve takviyelerin buna göre planlanmasıdır. (3) Doktor, yaşlılara vitamin takviyesi önerirken çeşitli test ve tahliller isteyebilir ve sonuçlara göre yaşlılar için vitamin ya da multivitamin takviyesi önerebilir. Multivitamin nedir? sorusuna ilgili içeriğimizi okuyarak cevap bulabilirsiniz. 

Yaşlılar Hangi Vitamini Kullanmalıdır?

Vücudun normal fonksiyonlarını desteklemek için 70 yaş üstü vitamin takviyesi kullanmak gerekebilir. Yaşlılarda dikkat edilmesi gereken en yaygın vitamin eksikliklerine göre en sık kullanılması gereken vitamin ve mineral takviyeleri şu şekilde sıralanabilir:

Yaşlılar İçin Vitamin Desteği Gerekli midir?

Vitamin D

Vücut, D vitaminini güneş ışınlarının ciltteki bir kimyasalı aktif vitamin formuna dönüştürmesiyle üretir. D vitaminini besinler yoluyla almak zordur. Dünya üzerinde pek çok kişinin yeterli D vitamini alamadığı bilinir. Özellikle 65 yaş üstü kişiler, güneşe fazla maruz kalmadığından yeterli miktarda D vitamini alamama riski altındadır. Ayrıca yaşla birlikte vücudun güneş ışınlarını D vitaminine dönüştürme yeteneği de azalır. D vitamini kasların, sinirlerin ve bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına destek olduğu için önemli bir vitamindir. Ayrıca vücudun kalsiyumu emmek için D vitaminine ihtiyacı vardır. Bu da yaşla birlikte artan ostreopozu yani kemik erimesini önlemek açısından önemlidir. Kısacası D vitamini, yaşlılar için vitamin takviyeleri arasında ilk sırada gelir. Gerekli miktarı belirlemek için doktor tavsiyesi almak önem taşır. 

B6 Vitamini

B6 vitamini vücudun bağışıklık sistemini ve enerji metabolizmasını destekler. Ayrıca kırmızı kan hücrelerinin oluşması için de gereklidir. Diğer B grubu vitaminleri gibi zihinsel fonksiyonlara da katkıda bulunur. Nohut, patates, ciğer, yağlı balık, muz gibi besinlerde doğal olarak bulunsa da yaşla birlikte B6 vitaminine duyulan ihtiyaç artttığından yaşlılar için vitamin takviyesi gerekebilir. 

B12 Vitamini

B12 Vitamini

Suda çözünen vitaminlerden olan B grubu vitaminlerin vücut içinde farklı işlevleri bulunur. Peki, B12 vitamini nedir? ve bu vitaminin faydaları nelerdir? B12 vitamini, kan ve sinir hücrelerinin oluşumuna, sinir sisteminin sağlığını korumaya yardımcı olur. Kırmızı kan hücresi üretiminde rol oynayarak kansızlığa karşı koruma sağlar. Gözleri yaşlanmayla gelen dejenarasyonlara karşı korur. Tam tahıllar, et, yağlı balıklar, süt, peynir, yumurta B12 vitamini açısından zengin besinler olsa da yaşla birlikte B12 emilimi zorlaşabilir. B12 vitamini yeterince alınmadığında aneminin yanı sıra nörolojik sorunlara da yol açabilir. Tüm bu nedenlerle yaşlılar için vitaminler arasında en sık kullanılanlardan biri B12 vitaminidir. Doktor kontrolü sonrası yaşlılar için vitamin desteği olarak B12 vitamini kullanımı önerilebilir. 

C Vitamini

C vitamini enfeksiyonlarla mücadele eden ve iyileşmeyi destekleyen bir antioksidandır. Ayrıca demir emilimini de artırır. Yaşlılar için C vitamini kolajen sentezini artırması ve yaşlanma etkilerinin gecikmesine destek olması açısından da önemlidir. Narenciye, çilek, biber ve domates başta olmak üzere pek çok meyve ve sebze güçlü birer C vitamini kaynağı olsa da mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını desteklemek için doktor önerisiyle C vitamini almak gerekebilir. 3 4

Not: Bu metin, tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler Nelerdir

Her gün yeterli uyku almanıza, dengeli beslenmeye dikkat etmenize ve düzenli egzersiz yapmanıza rağmen yorgunluk ve halsizlik mi yaşıyorsunuz?

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Enerji Veren Vitaminler Nelerdir

Yorgunluk, bitkinlik ve düşük enerji seviyeleri, doktorların en sık karşılaştığı şikayetler arasındadır.

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.