Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.07.2023

Hamilelikte Vitamin Takviyesi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Bazı vitaminler, hamilelik döneminde hem annenin sağlığını koruyabilmesine hem de bebeğin gelişimine destek olur. Dolayısıyla doktorlar, hamilelik boyunca ya da belirli aylarda bazı vitamin takviyelerinin kullanılması konusunda anne adaylarını yönlendirir. Peki, hamilelikte vitamin kullanımı nasıl olur, hamilelikte vitamin takviyesi ne zaman başlar? Bu soruların yanıtlarını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Hamilelikte Vitamin Kullanımı Ne Zaman Başlar?

 2. Hamilelikte Hangi Vitaminler Kullanılır?

  1. Folik Asit

  2. D Vitamini

  3. İyot

  4. Demir

  5. Omega-3

  6. Kalsiyum

  7. C Vitamini

 3. Gebelikte Vitamin Ne Zamana Kadar Kullanılmalıdır?

İçerik

Hamilelikte Vitamin Kullanımı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte vitamin kullanımı hamilelik döneminin ilk aylarından başlar. Eğer planlı bir şekilde hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuz bazı vitaminlerin kullanımını hamilelik öncesinde de başlatabilir. Bazı vitamin ve mineral takviyeleri, hamilelik süresince kullanılabilirken bazıları ise ilk aylarda ya da belli dönemlerde kullanılabilir.(1)

Hamilelikte kullanılan vitaminler listesinde yer alan vitaminleri incelerken bazı vitaminlerin hangi dönemden itibaren kullanılmaya başladığı konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hamilelikte Hangi Vitaminler Kullanılır?

Sağlıklı bir hamilelik süreci için kadınların ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraller prenatal vitaminler olarak tanımlanır. Doğum öncesinde, hamile kalmadan önce ya da hamile kaldıktan sonra kullanılmaya başlanan bu vitaminler, sağlıklı bir beslenme planına uyulsa dahi oluşabilecek eksikleri kapatmak adına fayda sağlar.(1)

Folik Asit

Folik asit, gebelikte kullanılan vitaminler arasında en bilinen vitamin takviyesidir. Doktorlar tarafından mutlaka kullanılması önerilen folik asit bir B vitaminidir. Hem kırmızı kan hücresi üretiminde rol oynar hem de anne karnındaki fetusun büyümesine ve gelişmesine katkı sunar. Bebeğin beyin ya da omuriliğini etkileyebilecek doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.(1)(2)

Folik asit takviyesi hamile kalma ihtimali olan tüm kadınlara önerilir. Kullanımı hamilelikten önce başlayıp gebeliğin ilk 12 haftası boyunca devam eder. Bu süreç boyunca doktorlar her gün 400 mikrogramlık (mcg) folik asit alınmasını önerir.(1) Eğer hamileliğinizin nöral tüp defektlerinden etkilenme olasılığı daha yüksekse bu miktar doktorunuz tarafından artırılabilir.(3)

D Vitamini

D vitamini faydaları, bağışıklık fonksiyonundan kemik sağlığına pek çok durum açısından önemlidir. Mart sonundan eylül sonuna kadar dışarıda yeterince vakit geçirip güneşe maruz kalarak yeterince D vitamini üretebilirsiniz. Ancak özellikle kış aylarında D vitamini takviyesi almanız gerekebilir. D vitamini takviyesi almak anne adayları için  tüm hamilelik süreci boyunca geçerli olabilir.(3)

Gebelikte kullanılan vitaminler önerileri arasında yer alan D vitamini eksikliği; erken doğum, gestasyonel diyabet (gebelikte diyabet) ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) gibi durumlara yol açabilir. Bu durumların yaşanmaması için hamilelikte vitamin kullanımı listesinde D vitamini de yerini alır. D vitamini tıpkı folik asit gibi hamilelik öncesinde de kullanılabilir. Doktorlar günlük 15 mikrogramlık (mcg) D vitamini takviyesi alınmasını önerir.(2)

Folik Asit

İyot

İyot vücudun gelişmesinde rol oynar. Özellikle beynin büyümesi ve gelişmesi açısından önemlidir. Anne karnındaki ve yenidoğan bebekler  de gelişmek ve büyümek için annelerinden iyot alır. Bu nedenle hem hamile hem de emziren kadınlar iyot desteğine ihityaç duyar. Anne adaylarının ve emziren annelerin günlük 150 miligram iyot alması önerilir. Doktorunuz gebelikte vitamin kullanımı için sizi bilgilendirirken iyot içeren vitamin takviyeleri de almanızı belirtecektir.(4)

Demir

Hamilelikte vitamin kullanmak, farklı vitamin ve minerallerin bir araya geldiği takviyelerden destek almak hem annenin hem de bebeğin daha sağlıklı olmasını destekler. Demir de hamilelikte ihtiyaç duyulan mineraller arasındadır. Hamile kadınların vücutlarındaki kan hacmi ve demir miktarı artar. Ancak vücut bebeğe yeterli miktarda oksijen sağlamak için daha fazla kana ihtiyaç duyar. Bunun için de demir kullanır. Bu süreçte vücut bu alışveriş nedeniyle  yeterli miktarda demir depolayamayabilir. Özellikle de yeterince demir alamazsa  demir eksikliği anemisi geliştirilebilir. Bu sorun ile karşılaşmamak için doktorlar gerektiği durumlarda demir takviyesi alınmasını önerebilir.(5)

Omega-3

Omega-3 de gebelikte vitamin takviyesi olarak anne adayına önerilir. Omega-3 yağ asitleri arasında yer alan EPA ve DHA bebeğin beyin gelişimi açısından önemli olduğu bilinir. Aynı zamanda bazı araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin erken doğum riskini de azaldığını gösterir. Ancak kadın doğum uzmanlarının tümü hamilelik döneminde omega-3 takviyesi alımı için yönlendirme yapmayabilir.(3)

Kalsiyum

Doktorunuz hamilelikte vitamin takviyesi önerirken reçetenize kalsiyum içeren takviyeler de ekleyebilir. Kalsiyumun hem anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi hem de annenin kemik sağlığını korumak için önemli olduğu bilinir.(3)

C Vitamini

C vitamini hücreleri koruyan bir vitamindir. Hamilelikte vitamin takviyesi olarak tercih edilmesi doktorun değerlendirmesi ve yönlendirmesine göre değişebilir. Doktorlar, anne adayının sağlık durumunu da değerlendirerek C vitaminin olumlu etkilerinden yararlanması için hastalarını yönlendirebilir.(3)

Günlük olarak alınması gereken C vitamini, C vitamini içeren besinler tüketilerek de alınabilir. C vitamini faydaları hakkında bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz. C vitaminin yanı sıra E vitamini faydaları ya da farklı vitaminlerin faydaları hakkında bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Omega-3

Gebelikte Vitamin Ne Zamana Kadar Kullanılmalıdır?

Hamilelikte vitamin kullanımı için belli bir sınır yoktur. Sadece folik asit genel olarak hamilelikten birkaç ay öncesine kadar kullanılmaya başlar ve hamileliğin 12. haftasına kadar kullanılır.(1) Bazı vitaminler, annenin sağlık durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak hamilelik döneminin ortasında alınmaya başlanabilir. Bazı vitaminler kısa süreliğine bazıları ise hamileliğin sonuna dek kullanılabilir. Hamilelik vitaminleri için doktorunuzun yönlendirmelerine göre hareket edebilirsiniz. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Vitamin, çok küçük miktarlarda bile normal vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan organik bileşenlerdir.

 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.11.2023

Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur

Diş eti çekilmesi, ağız sağlığı konusunda sıkça gözden kaçan, fakat bazı beslenme eksikliklerinin habercisi olabilen bir durumdur.