Uzm. Dyt. Özgür G.
02.10.2023

Çocuklar İçin C Vitamini Takviyesi Ne İşe Yarar?

C vitamini bir diğer adıyla askorbik asit; suda çözünen ve vücut tarafından sentezlenemeyen bir vitamindir. Aynı zamanda vücutta depolanamadığı için günlük olarak C vitamini içeren besinler ya da takviyeler aracılığıyla vücuda alınması gerekir. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini; yaraların iyileşmesinden toksin maddelerin vücuttan atılımına, bağışıklık sisteminin desteklemesinden kolajen sentezine kadar pek çok önemli vücut fonksiyonunda görev alır. (1)(2) Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklar için C vitamini önemli bir bileşendir. Çocukların vücudundaki birçok temel fonksiyonun ve genel sağlık durumunun korunmasına destek olur. Çocuklar için en iyi C vitamini takviyesi hakkında detaylı bilgiler için okumaya devam edin…

İçerikler (Gizle-)
 1. Çocuklar İçin C Vitamini Faydaları Nelerdir?

  1. Kemik Gelişimini Destekleyebilir

  2. Cilt sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

  3. Serbest Radikallerin Vücuttan Uzaklaştırılmasına Katkıda Bulunabilir

  4. Bağışıklık Sisteminin Normal Fonksiyonlarını Destekleyebilir

  5. Sinir Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Destekler

  6. Bazı Minerallerin Emilimine Yardımcı Olabilir

 2. Çocuklar İçin C Vitamini Takviyesi Ne Zaman Alınmalıdır?

 3. Çocuklar İçin C Vitamini Görevleri Nelerdir?

 4. Çocuklar İçin Vitamin Kullanımında Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

içerik

Çocuklar İçin C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Çocuklar İçin C Vitamini Faydaları Nelerdir?

Günümüzde çocuklarda C vitamini eksikliği oldukça nadir bir durumdur. C vitamininden zengin portakal, mandalina, çilek, böğürtlen gibi taze meyveler çocukların en çok sevdiği besinler arasında yer alır. Gıda alerjileri, yeme bozuklukları ve sindirim sistemi hastalıkları gibi C vitamini emilimi ve vücut tarafından kullanımını engelleyen durumlarda çocuklarda C vitamini eksikliğine bağlı semptomlar görülebilir. Bu durumda çocuklar için C vitamini şurup, tablet ya da suda eriyen takviye edici gıda formları kullanılabilir. 3 4  Çocuklar için C vitamini faydaları arasında şunlar yer alır:

Kemik Gelişimini Destekleyebilir

Kemik sağlığı dendiğinde ilk akla gelen bileşenler D vitamini ve kalsiyumdur. Kemiklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişimini tamamlayabilmesi için bu bileşenler kadar önemli bir diğer vitamin de C vitaminidir. C vitamini kemiğin önemli bir bileşeni olan kolajen proteinin sentezine yardımcı olur. (2)

Cilt sağlığının Korunmasına Yardımcı Olabilir

Gün boyu hareketli olan çocuklar sık sık yaralanır ve cilt dokusunda hasarlar meydana gelebilir. Yeni cilt hücrelerinin sentezlenmesi ve cilt dokusundaki hasarların onarılmasında cilt dokusunun önemli bir bileşeni olan kolajenin rolü büyüktür. C vitamini kolajen sentezlenmesine destek olarak cilt sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Çocuklar için C vitamini alımını artırmak hasar gören cilt dokularının onarımı için önemlidir. 2

Serbest Radikallerin Vücuttan Uzaklaştırılmasına Katkıda Bulunabilir

C vitamini güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırarak genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrelerden elektron çalarak hücrelerin yapısını bozan ve normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesini engelleyen zararlı bileşenlerdir. Çocuklar için C vitamini takviye kullanmak, günlük C vitamini gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olarak serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasını destekleyebilir. 2

Bağışıklık Sisteminin Normal Fonksiyonlarını Destekleyebilir

Bağışıklık sistemi; organlar, enzimler, hücre ve dokulardan oluşan karmaşık bir sistemdir. Vücudu, hastalık yapıcı mikroorganizmalar ve yabancı kimyasallardan koruyarak bir kalkan görevi üstlenir. C vitamini bağışıklık sisteminde görev alan bazı enzimlerin yapısına katılır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunarak enfeksiyonlara karşı vücut savunmasını destekler. 2 C vitamini gibi bağışıklık sistemi fonksiyonlarına önemli katkısı olan bir diğer bileşen de çinkodur. Çocuklar için C vitamini çinko takviyeleri, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir. (5)

Sinir Sisteminin Sağlıklı Çalışmasını Destekler

Sinir sistemi, çocukların; koordinasyon, yürüme, konuşma, hafıza ve öğrenme gibi tüm işlevsel yeteneklerini yerine getirmesini sağlar. Sinir sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesi, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olmasını sağlar. C vitamini, beyin ile diğer organlar arasında mesajların iletimini sağlayan nöronların yapısını destekler ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. 2

Bazı Minerallerin Emilimine Yardımcı Olabilir

Demir, kanda oksijenin taşınmasından sorumlu hemoglobin proteinin önemli bir bileşenidir. Demir eksikliği durumunda hemoglobin sentezinde aksamalar yaşanır ve hücreler enerji üretiminde kullandıkları oksijeni yeterli miktarda alamadığı için kansızlık meydana gelebilir. C vitamini demirin emilimi ve vücut tarafından kullanımına yardımcı olabilir. 2

Çocuklar İçin C Vitamini Takviyesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Çocuklar İçin C Vitamini Takviyesi Ne Zaman Alınmalıdır?

Çocukların günlük C vitamini ihtiyacı yaşa göre farklılık gösterir. Buna göre;

 • 0-6 ay bebekler 25 mg,
 • 7-12 ay bebekler 30 mg,
 • 1-3 yaş arası çocuklar 35 mg,
 •  4-8 yaş arası çocuklar 35 mg,
 • 9-13 yaş arası çocuklar 40 mg C vitaminine gereksinim duyar. 6

C vitamini eksikliği nadir görülen bir durum olsa da çocuğunuzun günlük C vitamini gereksinimini besinlerle sağlayamadığını düşünüyorsanız doktora danışabilir ve doktor kontrolünde çocuklar için C vitamini takviyesi kullanmaya başlayabilirsiniz. Çocuklar için C vitamini tablet ya da diğer formlarda C vitamininin aşırı miktarda tüketilmesi aşağıdaki sorunlara neden olabilir:

 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • İshal,
 • Karın krampları. 7

C vitamini suda çözünen bir vitamin olduğundan vücut tarafından maksimum miktarda emilebilmesi için takviyelerin aç karnına tüketilmesi önerilir. Özellikle sabahları aç karnına kahvaltıdan 30 dakika önce bol su ile tüketilmesi takviyeden alınan verimi optimum seviyelere çekebilir. 8 Çocuklar için en iyi C vitamini formu multivitamin mineral kompleksi şeklindedir. C vitaminin yanı sıra vücut fonksiyonlarını destekleyen diğer vitamin ve minerallerin de alınması sağlanabilir. Şurup, tablet, çiğneme tableti, şaseler şeklinde ya da çocuklar için suda eriyen C vitamini tabletler şeklinde takviyeler kullanılabilir.

Çocuklar İçin C Vitamini Görevleri Nelerdir?

C vitamini genel vücut sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Özellikle büyüme ve gelişme dönemindeki çocukların tüm vücut sistemlerinin tam anlamıyla gelişebilmesine yardımcı olur. Çocuklar için C vitamini görevleri arasında aşağıdakiler yer alır:

 • Vücut dolaşım sistemindeki kan damarlarının güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Cilt hücrelerinin ana bileşeni kolajen sentezini ve kas işlevlerini destekler. Yara iyileşmesine yardımcı olarak doku hasarlarının kısa sürede kendine gelmesine katkıda bulunur.
 • Sinir sisteminin normal fonksiyonlarını destekleyerek beyin ile diğer organ, doku ve hücreler arası mesajlaşmanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.
 • Kemik ve diş gelişimine destek olarak, çocukların saha sağlıklı bir iskelet yapısı kazanmasına katkıda bulunur.
 • Vücudun yağlardan enerji üretmesini sağlayan yağ asitlerinin hücre içine taşınması ve parçalanmasında görevli karnitin üretimini destekler.
 • Güçlü bir antioksidan olması sayesinde bağışıklık sistemini destekleyerek çocukların enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. 9

Çocuklar İçin Vitamin Kullanımında Bilinmesi Gereken Diğer Detaylar

Çocuklar için C vitamini kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta takviye edici gıdanın dozajıdır. C vitamini kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız önerilir. Çocuklar için üretilen tabletlere meyve aromaları katılabilir ve bu da takviyelerin daha lezzetli olmasını sağlar. 
Çocuklar, kontrolsüz bir şekilde takviye tüketimine eğilimlidir. Bu nedenle besin takviyelerini çocuğunuzun ulaşamayacağı yerde muhafaza etmeniz, onların kendi başına aşırı doz vitamin kullanmalarının önüne geçebilir. Takviye kullanmaya başlamadan önce çocuğunuzun sağlık durumu ve kullandığı ilaçlar hakkında mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir. Takviyeler çocuğun kullandığı diğer ilaçlarla etkileşime girerek ilacın etkinliğini azaltabilir. 10 11 C vitamini kullanmanın çocuğunuzun iştahı ve kilosu üzerindeki etkileri hakkında daha detaylı bilgiler için “C vitamini ve kilo ilişkisi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Neden Olur?

Vitamin, çok küçük miktarlarda bile normal vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olan organik bileşenlerdir.

 

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
20.11.2023

Diş Eti Çekilmesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur

Diş eti çekilmesi, ağız sağlığı konusunda sıkça gözden kaçan, fakat bazı beslenme eksikliklerinin habercisi olabilen bir durumdur.