Uzman Diyetisten Özgür G.
03.02.2023

E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler

Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, antioksidan özelliklere sahiptir. Serbest radikallerin vücut hücrelerine verdiği hasarı önlemeye yardımcı olan E vitamini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını destekler ve kalp damarlarında pıhtı oluşma riskinin azalmasına katkıda bulunur. Görme ve üreme fonksiyonlarının düzenlenmesinde de önemli rollere sahip olan E vitamini beyin ve cilt sağlığının korunmasında da vücut hücrelerine yardımcı olur. Vücutta yeterli oranda E vitamini bulunmaması durumunda başta nöropati olmak üzere vücut fonksiyonunda bozulmalara neden olan durumlar gözlenebilir. Vücudun E vitamini gereksinimini karşılamak için E vitamini içeren besinler düzenli tüketilmelidir. (1)(2) “E vitamini hangi besinlerde bulunur?” ve “Günlük E vitamini ihtiyacı nedir?” sorularının cevaplarını sizler için derledik.

İçerikler (Gizle-)
 1. E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler Listesi

  1. E Vitamini İçeren Meyveler

   1. Avokado

   2. Mango

   3. Kivi

  2. E Vitamini İçeren Sebzeler

   1. Ispanak

   2. Bal Kabağı

   3. Pancar Yaprakları

   4. Pazı

   5. Kırmızı Dolmalık Biber

  3. E Vitamini İçeren İçecekler

  4. E Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

   1. Ay Çekirdeği

   2. Badem

   3. Yer Fıstığı

   4. Kaz Eti

 2. Günlük E Vitamini İhtiyacı Kaç Mg?

 3. E Vitamini Vücutta Depolanır mı?

içerik

E Vitamini Nelerde Var? E Vitamini İçeren Besinler Listesi

E vitamini bitki bazlı yağlar, kabuklu kuruyemişler, yağlı tohumlar, meyve ve sebzeler olmak üzere pek çok farklı besinde bulunabilir. Beslenme programınıza E vitamini olan besinler ekleyerek günlük E vitamini gereksiniminin karşılanmasına yardımcı olabilirsiniz.

E Vitamini İçeren Meyveler

Yüksek lif içeriği ile dikkat çeken meyveler aynı manda vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Antioksidan özellikleri sayesinde genel sağlık durumun korunmasına yardımcı olurlar. İçeriğinde E vitamini olan meyveler şunlardır:

Avokado

K ve C vitaminleri başta olmak üzere Omega 3 yağ asidi ve potasyumdan zengin bir besin olan avokado, E vitamini içeren besinler arasında dikkat çekicidir. 100 gram avokado yaklaşık 3 miligram E vitamini içerir.(3)

Mango

C vitamini, bakır, folik asit, potasyum ve lif açısından zengin bir meyve olan mango, kendine has bir lezzete sahiptir. 100 gramı mango, 0.9 miligram E vitamini içerir. (4)

Kivi

En çok sevilen tropikal meyvelerden biri olan kivi; bakır, potasyum, lif, C vitamini gibi bileşenlerden zengindir.Aynı zamanda E vitamini içeren besinler arasında yer alır ve  100 gram kivi yaklaşık 1.5 miligram E vitamini içerir.(5)

E Vitamini İçeren Sebzeler

E Vitamini Nelerde Var

Sebzeler tıpkı meyveler gibi yüksek oranda lif, vitamin ve mineral içerir. Aynı zamanda antioksidan bileşenler açısından da zengin olan sebzeler, düşük kalori içerikleriyle ön plandadır. Aşağıdaki sebzeler E vitaminli besinler (6) arasındadır.

Ispanak

Potasyum, C vitamini ve lif açısından zengin bir sebze olan ıspanak, kış mevsiminin en sevilen sebzeleri arasında yer alır. 100 gram çiğ ıspanak yaklaşık 2 miligram E vitamini içerir. (7) 

Bal Kabağı

Magnezyum, potasyum, lif, A vitamini öncüsü beta karoten açısından zengin bir sebze olan bal kabağı, E vitamini içeren besinler arasındadır. 1 kase, yani yaklaşık 250 gram bal kabağı ortalama 3 miligram E vitamini içerir. (8)

Pancar Yaprakları

Pancar bitkisinin genellikle kök kısımları tüketilir, ancak pancar bitkisinin yaprakları da besin bileşenleri açısından oldukça zengindir. E vitamini içeren besinler arasında ilk sıralarda yer alan pancar yapraklarını salatalara ekleyebilir ya da et veya diğer sebzelerle soteleyebilirsiniz. A vitamini, C vitamini, potasyum ve lif açısından zengin olan pancar yaprağı, demir ve kalsiyum için de iyi bir kaynaktır. 100 gram pişmiş pancar yaprağı 1.81 miligram E vitamini içerir.(7) 

Pazı

Yeşil yapraklı bir sebze olan pazı; yüksek oranda C vitamini, lif, magnezyum, demir, potasyum ve E vitamini içerir. 100 gram pazı 1.89 miligram E vitamini içeriğine sahiptir. (7) 

Kırmızı Dolmalık Biber

E vitamini açısından zengin bir diğer sebze de kırmızı dolmalık biberdir. Çiğ kırmızı dolmalık biberin 100 gramında yaklaşık 1.6 miligram E vitamini bulunur.(7)

E Vitamini İçeren İçecekler

E vitamini içeren besinler arasında bulunan kivi, mango gibi meyvelerin taze sıkılmış suları E vitamini içeren içecekler arasında yer alır. Ayrıca E vitamini içeren sebzeler ve meyveler ile hazırlanan smoothie tarzı içecekleri tüketerek de E vitamini alımını artırabilirsiniz.

E Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

E Vitamini İçeren Diğer Gıdalar

Meyve ve sebzeler dışındaki E vitamini kaynakları şunlardır:

Ay Çekirdeği

En çok sevilen atıştırmalıklardan biri olan ay çekirdeği, E vitamini içeren besinler arasındadır. Ancak E vitamini kayıplarını önlemek için kavrulmamış ve tuz eklenmemiş, çiğ formlarını tüketmelisiniz. 100 gram ay çekirdeği yaklaşık 35 miligram E vitamini içerir. (7)

Badem

Yüksek protein içeriğine sahip olan çiğ bademin 100 gramlık miktarı ortalama 25.6 miligram E vitaminine sahiptir. (7) 

Yer Fıstığı

Potasyum ve protein açısından zengin bir kabuklu kuruyemiş olan yer fıstığının 100 gramı yaklaşık 5 miligram E vitamini içerir. (7)

Kaz Eti

Yüksek protein ve yağ içeriğine sahip kaz etinin 100 gramında 1.7 miligram E vitamini bulunur. E vitamini içeren besinler arasında yer alan kaz eti, aynı zmanda oldukça lezzetlidir.

E vitaminin yanı sıra D vitamini içeren besinleri de öğrenmek için “D vitamini nelerde var?” sorusunun yanıtını bulacağınız içeriğimiz de inceleyebilirsiniz.

Günlük E Vitamini İhtiyacı Kaç Mg?

14 yaş üstü erkek ve kadınlarda günlük E vitamini ihtiyacı 15 miligramdır. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınlarda günlük vitamin ihtiyacı 19 miligrama kadar yükselebilir. Beslenme programınıza E vitamini içeren besinler ekleyerek günlük E vitamini ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olabilirsiniz. (6)

E Vitamini Vücutta Depolanır mı?

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için vücut tarafından depolanabilir. Karaciğer ve yağ dokularında depolanabilen E vitamini, besin takviyeleri aracılığıyla yüksek oranlarda alınmamalıdır. E vitamini takviyesi konusunda mutlaka hekim tavsiyesine uyulmalıdır. E vitamini eksikliğini önlemek için diyetinizi E vitamini içeren besinler ile zenginleştirebilirsiniz.(10)

E vitamini dışında farklı vitamin ve mineraller hakkında bilgi almak için diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz. İçeriklerimizde “B5 vitamini faydaları nelerdir?” ya da “C vitamini ne işe yarar?”    gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler Nelerdir

Her gün yeterli uyku almanıza, dengeli beslenmeye dikkat etmenize ve düzenli egzersiz yapmanıza rağmen yorgunluk ve halsizlik mi yaşıyorsunuz?

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Enerji Veren Vitaminler Nelerdir

Yorgunluk, bitkinlik ve düşük enerji seviyeleri, doktorların en sık karşılaştığı şikayetler arasındadır.

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.