Dr. Aslı O.
14.05.2021

Yeşil Çayın Vücuda, Yüze ve Cilde Faydaları

Dünya üzerinde; Çin’den, Hindistan’a birçok ülkede en çok tüketilen çay türlerinden biri olan yeşil çay, aromatik tadının yanı sıra sağlık için yararları için de tercih edilir. Yeşil çay insan sağlığı için yararlı ve gerekli pek çok antioksidan içerir. Bu makalemizde ‘Yeşil çay faydaları nelerdir?’ sorusuna ayrıntılı olarak cevap vereceğiz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

  1. Sağlıklı Bileşenler İçerir

  2. Yağ Yakıcı Olması

  3. İçerisindeki Antioksidanlar Kanser Riskini Düşürebilir

  4. Beyin Fonksiyonları İçin Önemlidir

  5. Ağız Kokusunu Azaltabilir

  6. Kilo Vermeye Destek Olur

  7. Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Katkı Sağlayabilir.

  8. Beynin Yaşlanmaya Karşı Korunmasına Yardımcı Olabilir

  9. Kalp Hastalıklarının Önlenmesine Yardımcı Olabilir 

  10. Cildin Çok Daha İyi Görünmesine Yardım Eder

içerik

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Son yıllarda yeşil çay üzerine yapılan çalışmalar, yeşil çayın bir içecekten çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. Son yapılan araştırmalarda yeşil çayın; antioksidan, antienflamatuar, antimutajenik, antikanserojenik, antianjiogenik, apoptotik, obezliği önleyici, kolesterolü düşürücü, damar sertliğini önleyici, antidiyabetik, antibakteriyel, antiviral ve yaşlanmayı geciktirici etkilere sahip olduğunu göstermiştir.1

Gelin şimdi bu faydaların ayrıntılarına birlikte bakalım. İşte yeşil çayın faydaları:

Sağlıklı Bileşenler İçerir

Yeşil çay, vücudun sağlıklı işleyişini sürdürmesine yardımcı olan pek çok bileşen içerir. Yeşil çayın ve bileşiminde bulunan kateşinlerin, kanser oluşumuna karşı koruyucu etkisi; hücre çoğalmasını engelleme, hücre döngüsünü durdurma etken reseptörleri baskılama, sitokinlerin salınımını azaltma, mitotik uyarıları baskılama, serbest radikal temizleme, kanser hücrelerinin ölümünü hızlandırma ve engelleme gibi pek çok yardımcı fonksiyonu vardır.2

Yeşil çay aynı zamanda içerdiği kateşin maddesi sayesinde güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak, cilt yaşlanmasın yavaşlantılmasına yardımcı olabilir.  Bunlara ek olarak yeşil çay cilde faydası olabilecek  birçok mineral de içerir. 

Yağ Yakıcı Olması

Yeşil çay, zayıflamaya yardımcı olmak için tasarlanmış pek çok takviyenin içerisinde bulunur. Bunun nedeni; yeşil çayın metabolizmal faaliyetler üzerine olumlu bir etki yaratıyor olmasıdır. Dozunda tüketilen kafein, yağ asitlerinin enerji olarak kullanılmasına ve yağ yakımına yardımcı olur. Ayrıca yine içerisinde bulundurduğu kafein sayesinde, enerjinizin yükselmesine ve performansınızın artmasına destek olur.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

İçerisindeki Antioksidanlar Kanser Riskini Düşürebilir

Yeşil çay antioksidan bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda, yeşil çay düzenli olarak tüketildiğinde, kalp hastalıkları ve kanser  riskinin azaldığı  görülmüştür.4 Yapılan bu araştırmalarda antioksidanların, kanser başta olmak üzere pek çok kronik hastalığın oluşumuna neden olan oksidatif hasara karşı korunmaya yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

Antioksidanlardan tam olarak faydalanabilmek için demlenen yeşil çaya tatlandırıcı ya da süt eklemekten kaçınabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonları İçin Önemlidir

Yeşil çay, içerisindeki kafein sayesinde odaklanmaya yardımcı olabilir. Yeşil çaydaki kafein kahveye oranla çok daha az miktardadır. Bu nedenle uyku problemleri ve gerginliğe neden olmadan kişinin çok daha uyanık ve enerjik olmasını sağlayabilir. Sağlıklı oranda alınan kafein, beyin fonksiyonlarının iyi yönde çalışmasını destekler.

Aynı zamanda anksiyete, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin kahve yerine yeşil çay tercih etmesi, rahatlamalarına yardımcı olabilir.

Ağız Kokusunu Azaltabilir

Yeşil çay içmenin faydaları arasında ağız kokusunun önlenmesi de vardır. Çay içmeye ek olarak yeşil çay özü pek çok ağız bakım markasında içerik olarak yer alır. Yeşil çayın içerisinde bulunan kateşin hem kozmetik ürün olarak kullanımda  hem de içecek olarak tüketimde ağız sağlığı için faydalıdır.

Kateşin bakteri oluşumunu baskılar ve mikrobik oluşumların büyümesini önlenmesine katkı sağlar. Yeşil  çay  antibakteriyel  etkisiyle,  dişlerde tartar ve çürük oluşumuna neden olan streptococcus mutans ve Streptococcus sobrinus gibi bakterilerin biyolojik aktivitelerini baskılamakta, bunların diş minesine yapışmasını engellemekte ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı  olmaktadır.6

Ağızda bulunan ve diş çürümesine neden olan bakterileri baskılamak için yeşil çay özlü diş macunu, gıda takviyeleri ya da direkt yeşil çayı besin olarak kullanmak yardımcı olabilir.

Kilo Vermeye Destek Olur

Yeşil çayın en bilinen faydalarından bir diğeri de, kilo kontrolünü desteklemesidir. Obez bireyler ile yapılan çalışmalar incelendiğinde, çoğunda, yeşil çay bileşenlerinin vücut ağırlığı ve vücut yağında azalma meydana getirdiği, dolayısıyla obezitenin önlenmesi ve yönetiminde olumlu etkisi rapor edilmiştir.8

Her ne kadar yeşil çay kısa vadede kilo verme sürecini destekliyor olsa da, önemli olan sağlıklı ve düzenli beslenme rutini geliştirmektir. Kilo problemi yaşıyorsanız, diyetisyeninizden de destek alarak yeme düzeninizi revize edebilir, ayrıca diyetisyen önerisiyle yeşil çay ya da yeşil çaylı takviye gıdalardan faydalanabilirsiniz.

Sağlıklı Bileşenler İçerir

Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Katkı Sağlayabilir.

Son yıllarda en sık rastlanan rahatsızlıklardan biri olan Tip 2 diyabet, insülin direnci ve buna bağlı olarak gelişen kan şekeri yükselmesi problemidir. Dozunda tüketilen yeşil çay, kan şekerinin dengelenmesine yardım edebilir. Fakat burada asıl önemli olan nokta doktorunuzun tedavisini aksatmadan ve doktorunuzun belirlediği ölçüde yeşil çay tüketmektir. 

Beynin Yaşlanmaya Karşı Korunmasına Yardımcı Olabilir

Yeşil çay belli miktarda tüketildiğinde, beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olabilir. Özellikle beyindeki dopamin ve alfa dalgalarının değerlerini artırır. Alzheimer ve Parkinson gibi nöronal hastalıklara karşı koruyucu etki gösterebileceğini yapılan çalışmalarda bildirmektedir.3

Alzheimer gibi rahatsızlıklar hücrelerin dejenerasyona uğramasıyla ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu nedenle beyin hücrelerini hem doğru gıdalarla beslemek hem de beyin jimnastiği yapmak zamanla oluşabilecek hücre dejenerasyonun önlenmesine yardımcı olur.

Yeşil çayın içerisindeki kateşin maddesi, hücreleri koruyucu işlev göstererek demans, parkinson gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca, insanlarda nakledilen dokunun bağışıklık sistemini reddinin engellenmesinde yeşil çayın, yine araştırmalarda yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılabileceğini belirtilmektedir.

Yağ Yakıcı Olması

Kalp Hastalıklarının Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Yeşil çay, düzenli ve dozunda kullanıldığında kötü kolesterol değerlerinin düşmesine yardımcı olabilir ve aynı zamanda yapılan çalışmalarda damar tıkanıklığını ve sertliğini engellenebileceği ve şeker hastalığında dolaylı olarak tedaviyi destekleyebileceği bildirilmiştir.7

Buradaki ana noktanın yeşil çayın ana tedavi olmadığı, sadece tedavi sürecini destekliyor oluşudur. Yapılan test ve araştırmalardaki dikkat çekilen husus, yeşil çayın faydaları sebebiyle hastalıklara yakalanma riskini düşürebileceği üzerinedir.

Cildin Çok Daha İyi Görünmesine Yardım Eder

Yeşil çay; içerisindeki antioksidan ve hücre yenileyici bileşenler sayesinde cilt yenilenmesini destekler. Düzenli yeşil çay tüketmek, cildin uzun vadede yenilenmesini ve beslenmesine katkı sağlar.

Yeşil çay, yıllardır halihazırda pek çok kozmetik üründe çeşitli formlarda (temizleyici, krem, serum, maske gibi)  tercih edilen bir içeriktir. Özellikle sebum üretimine meyilli olan, yağlı ciltlerde yağ dengesinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Yeşil çay içmenize mani olabilecek bir sağlık sorununuz yoksa, günde 1- 2 fincanı geçmeyecek biçimde yeşil çay içmek hem cilt hem de vücut sağlığınıza olumlu yansıyabilir. Aynı zamanda yeşil çayın zengin içeriklerinden faydalanmak için doktorunuzun da onayıyla, yeşil çay özlü takviye ve kozmetik ürünler kullanmak size fayda sağlayabilir.

 

Yeşil çayın dışında farklı bitkiler ve doğal özler hakkında bilgi almak isterseniz diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz. “Kuersetin nedir?” ya da “Ginsengin Faydaları Nelerdir?” gibi faydalı yazılarımızı hemen inceleyebilirsiniz. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça

 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi. 220 Mayıs 2006 (1)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi. 220 Mayıs 2006 (2)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi. Mayıs 2006 (3)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi.  Mayıs 2006 (4)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi.  Mayıs 2006 (5)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi. Mayıs 2006 (6)
 • Hilal Şahin, Feramuz Özdemir. Yeşil Çayın Sağlık Üzerine Etkisi.  Mayıs 2006 (7)
 • Feride Taşkın Yılmaz , Gülbahtiyar Demirel , Azime Karakoç.. Çay, Obezite ve Kadın. 2016 (8)

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
13.09.2023

Propolis Takviye Edici Gıda Hakkında Merak Edilenler

Takviye edici gıda içeriklerinden biri olarak tercih edilen propolis, her geçen gün artan kullanım oranı ile dikkat çekicidir

Uzm. Diyetisyen Özgür G.
29.05.2023

Propolis Nasıl Kullanılır: Ham ve Sıvı Propolis Kullanımı

Binlerce yıllık geçmişe sahip propolis, arıların bal dışında ürettikleri ve sağlığa faydalarıyla bilim dünyasının da dikkatini çeken bir arı ürünüdür. 

Dr. Aslı O.
03.02.2023

Quercetin Nedir? Kuersetin Ne İşe Yarar?

Quercetin; birçok bitki, meyve, tohum ve sebzede bulunan pigmentlerden biridir.