Dr. Aslı O.
22.12.2022

Balık Yağı Nedir? Cilde ve Saça Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, vücut sağlığının devamlılığı için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan balık yağı, vücutta birçok işleve yardımcı olabilir. Balık yağı nedir? ve balık yağı ne işe yarar? sorularının daha kapsamlı yanıtlarını aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Balık Yağı Nedir?

 2. Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

  1. Balık Yağının Cilde Faydaları

  2. Balık Yağının Saça Faydaları

  3. Zihinsel Sağlığa Faydaları

 3. Balık Yağı Ne Zaman Alınmalıdır?

 4. Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

 5. Balık Yağı İştah Açar mı?

 6. Günlük Balık Yağı İhtiyacı Kaç Mg?

 7. Balık Yağı Kullanımı Kimler İçin Uygundur?

İçerik

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balığın dokusunda bulunan ve vücut için önemli rolleri olan omega 3 yağ asitlerini barındıran bir besindir. Balık yağı vitamin açısından da yararlı olabilir. Bu yağ D vitamini içerebilir, vücudun normal işleyişinde faydalı olabilir. Özellikle yağlı balıklardan elde edilen balık yağı; somon, uskumru, hamsi, ton balığı ve alabalıktan karşılanabilir. Bununla beraber midye, yengeç ve istiridye gibi kabuklu deniz canlıları da balık yağı içerebilir. Balık yağında bulunan bol omega 3 yağ asitleri, vücudun biyolojik süreçlerinin yerine getirmesine yardımcı olabilir. Omega 3 yağ asitleri esansiyel olduğundan dolayı vücut tarafından üretilemez. Bundan dolayı vücut sağlığını korumak için düzenli şekilde tüketilmesi gerekir. Özellikle EPA ve DHA açısından zengin olan balık yağı, besinlerden veya takviye yoluyla karşılanabilir. (1,2)

Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Balık yağı kullanımı vücudun ihtiyacı olan omega 3 yağ asitlerini karşılayabilir. Dolayısıyla balık yağı, vücudun verimli şekilde çalışmasına yardımcı olabilir. Özellikle normal kalp sağlığının sürdürülmesinde etkili olan balık yağı, normal zihinsel süreçlerin işleyişi için de oldukça etkili olabilir. Bununla beraber göz sağlığının devamlılığı içinde katkısı büyüktür. Bazı çalışmalara göre, vücut metabolizmasının düzenlenmesinde yardımcı olan balık yağı, anti inflamatuar özelliği ile iltihap oluşmasını önleyebilir. Aynı zamanda cilt ve saç sağlığının iyileştirilip korunmasında da etkisi olabilen  balık yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Balık Yağının Cilde Faydaları

Balık yağı kullanımı cilt sağlığı için faydalı olabilir. Balık yağının cilde faydaları birden fazladır. Birçok omega 3 yağ asidi içeren insan cildi, zararlı güneş ışınları ve yaşlanmanın da etkisiyle yıpranabilir. Cildin genel sağlığını desteklemede katkısı olabilen balık yağı, düzenli kullanımda cildi besleyerek  daha canlı ve taze bir görünüm kazanmasını sağlayabilir. Cilde gerekli proteinleri vererek cildin yenilenmesine de destek olabilen balık yağı, ciltte oluşan sivilce ve aknelerin iyileşme sürecinde kullanılabilir. Kuru cilde sahip bireyler balık yağı kullanarak cilde gerekli nemi sağlayabilir. Bununla beraber balık yağı, cilt bariyerin güçlenmesini sağlayarak çevreden gelen zararları etmenleri bloke edebilir. Böylece cilt bütünlüğünü koruyarak sağlıklı kalmasını sağlayabilir. 

Balık Yağının Saça Faydaları

Birçok birey saç dökülmelerini önlemek için ve daha sağlıklı saçlara sahip olmak için balık yağından faydalanabilir. Balık yağı saça faydaları, köklerine gerekli vitamin ve proteinleri vererek saçların uzamasına destekleyerek olur. Saç diplerinde meydana gelen iltihaplara engel olabilir ve tedavi edebilir. Böylece saçların sağlıklı şekilde kalmasına yardımcı olabilir. Bununla beraber düzenli balık yağı kullanımı saça parlaklık ve hacim verebilir. 

Zihinsel Sağlığa Faydaları

Beynin büyük bir bölümü yağdan oluşur ve bu yağın çoğunu omega 3 yağ asitleri oluşturur. Bundan dolayı beynin fonksiyonlarını gerektiği gibi yerine getirmesi için yeterli omega 3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Balık yağı kullanımı, içeriğinde ki DHA ile normal beyin fonksiyonlarının korunmasına katkıda bulunur.  (3,4)

Balık Yağı Ne Zaman Alınmalıdır?

Balık yağı faydaları tek seferlik kullanımlara nazaran uzun süreli kullanımlarda daha etkili olabilir. Düzenli balık yağı kullanımı kandaki omega 3 seviyesini artırarak vücut için gerekli omega 3 yağ asitlerini karşılamak için yardımcı olabilir. Bundan dolayı düzenli şekilde günün herhangi bir saatinde besin yoluyla veya takviye yoluyla balık yağı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ancak mide rahatsızlığı olan bireyler balık yağının alınma zamanlamasına dikkat ederek gelişebilecek yan etkilerden korunabilir. Takviye yoluyla alınan balık yağını sabah ve akşam olacak şekilde günde iki defa kullanabilirsiniz. (2,7)

Balık Yağı Ne Zaman Alınmalıdır?

Balık Yağı Nasıl Kullanılır?

Düzenli olarak haftada 1 ila 2 porsiyon balık tüketmek vücut için en iyi balık yağı alma şekli olabilir.  Ancak düzenli olarak balık tüketmiyorsanız, balık yağı ihtiyacını karşılamak için balık yağı takviyesi alabilirsiniz. Bununla beraber balık yağını yemekle birlikte almak  alınacak olan verimi en üst düzeye çıkarmak için yardımcı olabilir. Özellikle balık yağını iyi bir yağ kaynağı ile tüketmek alınacak omega 3 yağ asitlerinin emilim düzeyini ve etkilerini arttırabilir. Örneğin balık yağını avakado veya fındık gibi yağ açısından zengin besinlerle tüketmek, alınacak verimi artırabilir. Ayrıca balık yağını yemek ile birlikte almak gelişebilecek yan etkilerin azalmasında da yardımcı olabilir. Balık yağının sıvı ve kapsül şekilden formları mevcuttur. Sıvı balık yağını buzdolabında ve kapsül balık yağlarını da oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Ancak güneş ışınlarından muhafaza edilecek bir yerde saklamak balık yağının ömrünü artırabilir. Oluşabilecek yan etkilerinin riskini en aza indirmek ve bağışıklık sistemini güçlendirme yolları hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olmak için doktorunuza başvurabilirsiniz. (8)

Balık Yağı İştah Açar mı?

Güçlü bir bünye ve sağlıklı vücut için beslenme oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli şekilde beslenmeyen bireylerin bağışıklıkları düşerek hastalıklara açık hale gelebilir. Özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen yeme bozuklukları ebeveynlerin için sorun olabilir. Ancak balık yağı kullanımı bu soruna yardımcı olabilir. Beslenme durumu zayıf olan bireyler düzenli balık yağı kullanarak beslenme durumlarını iyileştirebilir. Omega 3 faydaları kan değerlerinin yükselmesine ve bağışıklığın güçlenmesine de yardımcı olabilir. (5)

Balık Yağı İştah Açar mı?

Günlük Balık Yağı İhtiyacı Kaç Mg?

Balık yağının vücut sağlığı için birçok faydası vardır. Bu faydalardan yararlanmak için haftada en az iki defa balık yemek önemlidir. Ancak yeterli miktarda balık tüketilmediği takdirde takviye yoluyla da balık yağı ihtiyacı karşılanabilir. Balık yağından alınan verimin yüksek olması için zamanlama kadar alınan doz da önemlidir. Balık yağı takviyesi alırken yeterli miktarda EPA ve DHA içerdiğinden emin olmak sağlanan faydayı artırabilir. Günlük balık yağı ihtiyacı genelde yaşa ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak yetişkinler için balık yağı ihtiyacı karşılanırken balık yağının 250 ila 500 mg EPA ve DHA içermesine özen gösterilebilir. Ancak hamile ve emzirme dönemindeki bireyler için fazladan 200 ila 300 mg DHA alınması daha faydalı olabilir. Bununla beraber standart bir balık yağı kapsülü yaklaşık olarak 300 mg omega 3 sağlar. Bundan dolayı günlük EPA ve DHA ihtiyacını karşılamak için iki kapsül balık yağı tüketebilirsiniz. (6)

Balık Yağı Kullanımı Kimler İçin Uygundur?

Omega 3 yağ asitleri genel olarak insan vücudu için oldukça önemli bir besindir. Bundan dolayı her yaştan birey vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde çalışması için bu yağ asitlerine ihtiyaç duyabilir. Düzenli olarak balık tüketmeyen bir birey balık yağı takviyesi alarak vücudun ihtiyacı olan omega 3 yağ asitlerini karşılayabilir. Daha genel bir ifade ile besin yoluyla karşılanmayan omega 3 ihtiyacı balık yağı ile karşılanabilir. Ancak kontrolsüz balık yağı kullanımı çeşitli yan etkileri beraberinde getirebilir. Bundan dolayı doktor tavsiyesi ile balık yağı kullanmak sağlığınız açısından daha faydalı olabilir. (1,2)

Balık Yağı Kullanımı Kimler İçin Uygundur?

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Balık Yağı Nedir?

Youplus Omega 3 30 Kapsül

Youplus Omega-3 Balık Yağı Takviye Edici Gıda

Ürünü İncele

Balık Yağı Nedir?

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
28.02.2024

Ramazanda Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

İslam dini için kutsal bir anlamı olan Ramazan ayında, yetişkin Müslümanlar bir ay boyunda şafak vaktinden gün batımına kadar oruç tutar.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Balık Yağı Boy Uzatır Mı

Boy uzunluğunu belirleyen en önemli faktör genlerdir. Kişinin DNA profili boy uzunluğunun yaklaşık %80’inin oluşturur

Uzm. Dyt. Özgür G.
20.11.2023

Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

El titremesi, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.