Dr. Gaye Y.
10.11.2022

D3K2 Vitamini Nedir? Nasıl Kullanılır?

D3K2 vitamini, biyoyararlanımı yüksek olması sebebiyle sıklıkla D vitamini eksikliği durumunda tercih edilen bir vitamin kombinasyonudur. D vitamini eksikliği, güneşin en yoğun olduğu ekvator bölgesinde bile rastlanılan bir durumdur. Bunun nedeni; D vitaminin aktifleşmesi için güneşe ihtiyaç olsa da başta öncü maddesinin besinlerle alınması gerektiğidir. Bu sebeple besinlerle yeterince D vitamini öncül maddesi alınamadığı takdirde gıda takviyelerine ihtiyaç duyulabilir. D vitaminleri yaşa uygun farklı dozaj formlarında bulunurken emiliminin yüksek olması için D3K2 vitamini şeklinde üretilen kombinasyonları da mevcut. ‘‘D3K2 vitamini nedir?’’ ve ‘‘D3K2 vitamini nasıl kullanılır?’’ merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. D3K2 Vitamini Nedir?

 2. D3K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

 3. D3K2 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 4. D3K2 Vitamini Nasıl Kullanılır?

 5. D3 K2 Vitamini Kaç Yaşında Kullanılır?

 6. D3K2 Vitamini Ne Zaman Alınmalıdır?

 7. D3K2 Vitamini Yan Etkileri

İçerik1

D3K2 Vitamini Nedir?

D3K2 vitamininin özelliklerini anlayabilmek için D vitamini nedir sorusunun cevabını bilmek önem taşır. Çünkü D3+K2 vitamini, menakinon adıyla da bilinen K2 vitamini ve kolekalsiferol olarak da adlandırılan D3 vitaminin bir arada bulunduğu takviye gıda formudur. İkisi de yağda çözünen vitaminler olduğundan sıvı preparatları saf yağlarla hazırlanır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bu vitaminlerden en üst düzeyde verimi alabilmek için D3 ve K2 vitaminini kombine şekilde almak daha etkili (1). Çünkü D3 ve K2 vitaminleri bir arada bulunduğunda birbirlerinin etkileri artırırken, yan etkilerini de azaltmaya yardımcı olmakta. Bu sebeple K ve D vitamini içeren besinler, diyetle yeterli ve dengeli biçimde alınamıyorsa bu içeriğe sahip besin takviyelerinin kullanımı faydalı olabilir.

D3K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Vitamin D3+K2 preparatları, başta kemik sağlığı üzerinde olmak üzere pek çok açıdan D vitamininin etkinliğini artırır. D3 vitamini, tek başına alındığında, kemikler ve kalsiyum metabolizması ile ilgili etkilerini iki şekilde gösterir. Birinci etkisi, besinlerden alınan kalsiyumun emilimini artırarak vücuda daha fazla kalsiyum alınmasını sağlamaktır. İkincisi ise dolaşımda yeterince kalsiyum bulunmadığında kemiklerden kalsiyumu çekmektir. (2) Bu sebeple kemiklerin kalsiyumdan daha fazla yararlanması için D3K2 vitamin kullanımı önerilebilir. Çünkü K2 vitamini faydaları arasında kalsiyum bağlayıcı olan osteokalsin proteinini aktive ederek kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde toplanmasına katkı sağlamak da vardır. Böylece D vitamininin faydaları K2 vitamini ile daha etkili hale gelir.

K2 vitamini ayrıca kalsiyum iyonlarına bağlanma özelliği yüksek olan matriks GLA proteinini aktive ederek böbrek ve kan damarları gibi yumuşak dokularda kalsiyum birikmesini önler. (3) Böylece böbreklerde kum ve taş oluşumu, damarlarda ise kireçlenmenin önüne geçilmiş olur. K2 vitamini nedir, ne işe yarar daha fazla bilgi almak için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. 

 • Bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirmesine katkı sağlamak
 • Mental sağlığa katkıda bulunarak zihin açıklığı ve üretkenlik kazandırmak 
 • Kireçlenmeyi önleyerek sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme katkıda bulunmak
 • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmak

D3K2 Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliği belirtileri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen sağlık sorunu belirtileri arasında bulunur. Vitamin eksiklikleri insan vücudundaki pek çok mekanizmanın çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. D3K2 vitamini eksikliğinde de başta kalsiyum metabolizması olmak üzere birçok sistemde sorunlar ortaya çıkabilir (1). D3+K2 vitamini eksikliğinde görülebilecek durumlar şöyle listelenebilir:

 • Kemiklerde güç kaybı
 • Kalp rahatsızlıkları ve dokusal rahatsızlıklar
 • Kan şekerinde dengesizlik
 • Ruhsal sorunlar ve olumsuzluklar
 • Bağışıklık sisteminde problemler

D3K2 Vitamini Yan Etkileri

D3K2 Vitamini Nasıl Kullanılır?

D3K2 vitamini için geliştirilen formülasyonlar piyasada tablet, damla ve sprey formlarında bulunur. Genellikle günlük ihtiyaca göre dozlanmış olan bu preparatlar doktor önerisi alınarak günde bir tablet, 1 damla veya 1 puf şeklinde kullanılır. Bazı formları ise günde 2-3 kez alınmak üzere tasarlanmıştır. Yaşa ve yaşanan sağlık sorununa göre doktorunuz günde birden fazla doz kullanmanızı da isteyebilir. Vitamin D3+K2 takviyelerini mutlaka doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya özen gösteriniz.

D3 K2 Vitamini Kaç Yaşında Kullanılır?

Farklı D3K2 vitamin takviyelerinin içeriğindeki D3 vitamini ve K2 vitamini miktarı değişiklik gösterir. D3+K2 vitamini, normal şartlarda takviyenin dozuna göre 4 veya 11 yaş üstü için uygundur. Bazı durumlarda ise doktor daha küçük yaşlarda kullanılmasını önerebilir. İlerleyen yaşlarda D3K2 vitaminine ihtiyaç artsa da çeşitli sağlık sorunları söz konusu olduğunda erken yaşta da takviyeye ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte vitamin takviyelerini yaşla uyumlu dozlarda kullanmaya dikkat etmek önem taşır.

D3K2 Vitamini Ne Zaman Alınmalıdır?

D3K2 vitamini, her mevsim ihtiyaç duyulabilen bir vitamin olsa da özellikle kış aylarında ihtiyaç artar. Çünkü besinler ile D vitamininin öncül molekülü olan Provitamin-D alınsa da güneşle temas oldukça sınırlı olduğundan aktif D vitamini oluşumu kısıtlanır. Bu sebeple kış aylarında daha fazla vitamin D3+K2 takviyelerine gereksinim olabilir. D3K2 vitamini yağda çözündüğü için akşamları yemekten sonra tok olarak alınması emilimi artırabilir.

D3K2 Vitamini Yan Etkileri

Vitamin ve mineraller, vücudun ihtiyaç duyduğu miktarlarda kullanıldığında zararsızdır. D3K2 vitamini de önerilen şekilde kullanıldığında herhangi bir yan etki oluşturmaz. Doz aşımında veya kullandığınız takviyede bulunan maddelerden birine alerjiniz olduğunda ateş, ciltte kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi durumlar görülebilir. Beklenmedik bir yan etki görüldüğünde eczacı veya bir doktora danışmayı ihmal etmemek önemlidir.

D3K2 vitaminin yanında B6 vitamini hakkında da bilgi almak isterseniz B6 vitamini faydaları hakkında bilgi veren içeriğimize de göz atabilirsiniz. ​

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Yorgunluk ve Halsizliğe İyi Gelen Vitaminler Nelerdir

Her gün yeterli uyku almanıza, dengeli beslenmeye dikkat etmenize ve düzenli egzersiz yapmanıza rağmen yorgunluk ve halsizlik mi yaşıyorsunuz?

Uzm. Dyt. Pelin A.
03.05.2024

Enerji Veren Vitaminler Nelerdir

Yorgunluk, bitkinlik ve düşük enerji seviyeleri, doktorların en sık karşılaştığı şikayetler arasındadır.

Uzm. Dyt. Özgür G.
08.12.2023

Biotin Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Suda eriyen B grubu vitaminlerinden biri olan biotin, doğal olarak bazı besinlerde ve takviyelerde bulunur.