Uzm. Dyt. Özgür G.
10.06.2024

Kırmızı Ginseng (Kore ginsengi) Nedir?

Kore ginsengi ya da Panax ginseng olarak da bilinen kırmızı ginseng, faydaları ile öne çıkan bitkiler arasında yer alır. (1)  Sahip olduğu çeşitli özellikler ile diğer ginseng türlerinden ayrılan bitki hakkında daha fazla bilgi almak; “Kore kırmızı ginseng nedir?”, “Kırmızı ginseng faydaları nelerdir?” , “Kırmızı ginseng nasıl kullanılır?” gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İçerikler (Gizle-)
 1. Kırmızı Ginseng Nedir?

 2. Kore Ginsengi Faydaları Nelerdir?

  1. Kolesterolün Düşmesinde Rol Oynayabilir

  2. Bilişsel İşlevleri Destekleyebilir

  3. Bağışıklık Normal Fonksiyonuna Katkıda Bulunabilir

  4. Cinsel İsteğin ve Tatminin Artmasında Rol Oynayabilir 

 3. Kırmızı Ginseng Nasıl Kullanılır?

 4. Kore Ginsengi Kimler İçin Uygundur?

içerik

Kırmızı Ginseng Nedir?

Kore, Çin ve Sibirya'da yetişen bir bitki olan kırmızı ginseng, faydaları için kökleri kullanılan bir ginseng çeşididir. Doğu Asya dağlarında yetişen ve yoğun ginsenosit içeriği ile öne çıkan kırmızı ginseng bitkisi, çay ya da gıda takviyesi olarak alınabilir. Pek çok faydası olduğu öne sürülen bitkinin en çok öne çıkan faydaları arasında bağışıklığın normal fonksiyonlarını desteklemek ve stres ile strese bağlı rahatsızlıklarla mücadele etmek sayılabilir.1 2 3 4

Kırmızı ginseng dışında ginseng nedir öğrenmek için ilgili içeriklerimize göz atabilir, ginseng hakkında bilgi alıp ginseng nasıl kullanılır öğrenebilirsiniz.

Kore Ginsengi Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kore ginseng faydaları, farklı rahatsızlıkları desteklemek amacıyla tercih edilebilir. Ancak kırmızı Kore ginseng faydaları arasında gösterilen pek çok konuda araştırmalar yeterli değildir. Aşağıda yer alan Kore ginsengi faydaları listesinde de araştırmalar ile desteklenen ya da henüz araştırma süreci netleşmemiş durumlar yer alır. 

Kolesterolün Düşmesinde Rol Oynayabilir

Yapılan farklı araştırmalardan bazıları, kırmızı ginsengin kolesterol düşürücü bir etkiye sahip olabileceğini gösterir. Ancak burada alınan doz ve ile lipoprotein türünün de etkisi olduğu görülmüştür. Örneğin, yapılan bir araştırma, kırmızı ginsengin toplam ve LDL-kolesterol seviyelerini azaltabileceğini ancak HDL-kolesterole etki etmediğini göstermiştir. Bu nedenle bitkinin kolesterol üzerindeki etkileri net bir şekilde verilememektedir. 1

Kolesterolünüz yüksekse ve doktorunuzun önerdiği yaşam biçimini benimsemek, varsa ilaçlarınızı kullanmak dışında kırmızı ginsengden destek almak isterseniz yine doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir.

Bilişsel İşlevleri Destekleyebilir

Kırmızı ginsengin 38 ila 66 yaş arasındaki orta yaşlı yetişkinlerin hafıza ve düşünme becerilerinin gelişmesine yardımcı olabileceği de belirtilir. Tek başına yeterli olmasa da destekleyici bir etki sunabilir.2

Bilişsel İşlevleri Destekleyebilir

Bağışıklık Normal Fonksiyonuna Katkıda Bulunabilir

Kore ginsengi faydaları üzerine yapılan bazı araştırmalar, bitkinin bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarını katkıda bulunabileceğini gösterir. Soğuk algınlığı, grip riskini azaltmaya yardımcı olduğu, tip 2 herpes simpleks virüsü enfeksiyonlarının şiddetini azaltmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu faydaları da bilimsel açıdan net bir şekilde kanıtlanmamıştır.4

Cinsel İsteğin ve Tatminin Artmasında Rol Oynayabilir

Kırmızı ginseng, cinsel konulardaki olumlu etkileri de bilinir. Sağlıklı kişilerde cinsel uyarılmaya katkı sağlayabilir. Menopoz sonrası kadınlarda azalabilen cinsel uyarılma ve tatminin de artmasına destek olabilir. Erkeklerin cinsel birleşme için erekte olamaması olarak tanımlanabilecek erektil disfonksiyon adı verilen duruma karşı da destekleyici olup olumlu etki gösterebilir.2

Kırmızı Ginseng Nasıl Kullanılır?

Kırmızı ginseng, ağız yoluyla (bitki çayı ya da takviye olarak) ya da doğrudan cilde uygulanarak kullanılabilir. Kore ginsengi ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenle sürekli ya da dönemsel olarak kullandığınız bir ilaç varsa kullanımı öncesi mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kore Ginsengi Kimler İçin Uygundur?

Kore ginsengi sağlıklı yetişkinler için uygun bir bitkisel takviye olabilir. Ancak bazı kişiler için kullanımı bazı yan etkilere yol açabilir. Aşağıda Kore ginsengi kullanması riskli olabilecek bazı profiller ve ortaya çıkabilecek bazı durumlara yer verilmiştir:

 • Hamile kadınlarda doğum kusurlarına yol açabilir. 
 • Bebeklerin kullanımına uygunluğu konusunda net bir bilgi olmadığı için emziren kadınların kullanmaması gerekir. 
 • Bebekler ve çocuk kullanımına uygunluğu tespit edilememiştir. 
 • Bağışıklık sisteminin aktivitesini artırabileceği için otoimmün hastalıklara sahip kişilerin Kore ginsengi kullanması güvenli olmayabilir. 
 • Yüksek dozda alımı uykusuzluğa yol açabileceğinden uyku sorunları yaşayan kişilerin kullanılmaması önerilir. 
 • Özellikle ilk kullanımlarda kalp ritmini ve kan basıncını hafif de olsa etkileyebileceğinden kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin Kore ginsengi kullanımı sakıncalı olabilir.  
 • Yüksek dozu şizofreni ve benzer psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilerde uykusuzluğa ve ajitasyona yol açabilir. 
 • Kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabileceğinden ve bazı kan sulandırıcı ilaçların etkinliğini azaltabileceğinden kan sulandırıcı ilaç kullananların tercih etmemesi gerekebilir. 

Tüm bitkisel ürünler ve gıda takviyelerinde olduğu gibi olası yan etki ya da olumsuz durumlara karşı önlem almak için Kore ginsengi kullanmadan önce de mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz sağlık durumunuz, yaşınız ve tıbbi geçmişinizi göz önüne alarak kırmızı ginsengin sizin için faydalı olup olmadığına karar verecektir. Uygun bulması halinde takviyenizin kullanımı ve dozajı hakkında da detaylı bilgi verecektir. 

“Kırmızı ginseng nedir, faydaları nelerdir?” sorularının yanıtlarını öğrendiniz. Tıpkı kırmızı ginseng gibi faydalı bitkiler arasında gösterilen propolis faydaları hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
13.09.2023

Propolis Takviye Edici Gıda Hakkında Merak Edilenler

Takviye edici gıda içeriklerinden biri olarak tercih edilen propolis, her geçen gün artan kullanım oranı ile dikkat çekicidir

Uzm. Diyetisyen Özgür G.
29.05.2023

Propolis Nasıl Kullanılır: Ham ve Sıvı Propolis Kullanımı

Binlerce yıllık geçmişe sahip propolis, arıların bal dışında ürettikleri ve sağlığa faydalarıyla bilim dünyasının da dikkatini çeken bir arı ürünüdür. 

Dr. Aslı O.
03.02.2023

Quercetin Nedir? Kuersetin Ne İşe Yarar?

Quercetin; birçok bitki, meyve, tohum ve sebzede bulunan pigmentlerden biridir.