Dr. Gaye Y.
20.03.2020

Covid-19'dan Korunmanın En Etkili Yolları

Tüm dünya gibi ülkemiz de Covid-19 ile mücadele ediyor. Bu süreçte en önemli olan adım ise korunma yollarını iyi bir şekilde kavrayarak virüsten uzak durmak. Peki, koronavirüsten korunmak için neler yapmak gerekir?

Yayılımı oldukça hızlı olan bu virüsten korunma yolları aslında oldukça kolaydır. Alınacak basit önlemler ile virüsün yayılmasını engellemek mümkündür. Şimdi gelin, birlikte koronavirüsten korunmanın yollarını inceleyelim.

İçerikler (Gizle-)
  1. Ellerinizi Yıkayın

  2. Mendil Kullanın

  3. Maske Kullanın

  4. Yüzünüze Dokunmayın

  5. Sosyal Mesafeyi Koruyun

  6. Evinizi Havalandırın

  7. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

  8. Temizliğe Dikkat Edin

içerik

Ellerinizi Yıkayın

Bu sürecin ilk ve en önemli kuralı ellerin sabunla ve sık sık yıkanmasıdır. Enfekte olan kişilerin çoğu, virüsü elleri vasıtasıyla kaptıkları için virüsü engellemenin başlıca yolu, elleri en az 20 saniye boyunca ovarak yıkamaktır.

Mendil Kullanın

Koronavirüs, damlacıklar sayesinde bulaşabilen bir virüs olduğu için hapşırma veya öksürme sırasında mendil kullanın. Mendillerin tek kullanımlık olduklarını unutmayın. Eğer ki o an yanınızda mendil yoksa ağzınız dirseğinizin iç kısmına gelecek şekilde pozisyon alabilirsiniz.

Maske Kullanın

Özellikle evin dışında bulunduğunuz alanlarda tıbbi maske kullanımına özen gösterin. Maskeyi, ön kısmına dokunmadan lastiklerinden tutarak takın. Maskenin lastiklerini kulaklarınıza geçirdikten sonra burun kısmının da kapalı olduğundan emin olun.

Yüzünüze Dokunmayın

Ellerinizin temizliğinden emin olsanız bile elleriniz ile ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın. Bu durum enfekte olma ihtimalinizi artırabilir.

Sosyal Mesafeyi Koruyun

İnsanlarla aynı ortamda bulunduğunuz durumlarda her bir kişiyle aranıza en az 150 santimetre mesafe koyun. Bu önlem, taşıyıcı olma riski olan kişilerle temas etmemenizi ve böylece virüsten korunmanızı sağlayacaktır.

Evinizi Havalandırın

Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın. Evinizi sık sık havalandırmanız, hava sirkülasyonuna sebep olacağı için enfekte olma riskinizi azaltacaktır.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Virüslere karşı en iyi kişisel korumalardan biri de bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunun için gün içinde bol sıvı tüketin, dengeli beslenin ve uyku düzeninize dikkat edin.

Temizliğe Dikkat Edin

Kişisel temizlik esnasında kullandığınız havlu ve diş fırçası gibi size özel olan eşyaları kimseyle paylaşmayın. Gün içinde sık temas ettiğiniz kapı kolu gibi alanları su, sabun ve deterjan ile temizlemeye özen gösterin.

*Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
28.02.2024

Ramazanda Halsizlik Neden Olur? Nasıl Geçer?

İslam dini için kutsal bir anlamı olan Ramazan ayında, yetişkin Müslümanlar bir ay boyunda şafak vaktinden gün batımına kadar oruç tutar.

Uzm. Dr. Çiğdem Ş.
06.12.2023

Balık Yağı Boy Uzatır Mı

Boy uzunluğunu belirleyen en önemli faktör genlerdir. Kişinin DNA profili boy uzunluğunun yaklaşık %80’inin oluşturur

Uzm. Dyt. Özgür G.
20.11.2023

Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

El titremesi, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.