Dr. Gaye Y.
Yayın Tarihi: 02.02.2021 | Güncelleme Tarihi: 06.01.2024

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme ve Bağışıklık

Okul çağının gelmesi ve çocukların evin dışına çıkmaya başlamaları ile birlikte çocuklarda beslenme konusu gündeme gelir. Yaşam boyu sürecek olan beslenme alışkanlıklarının başladığı yıllar, aslında çocukluk zamanlarıdır. Bu nedenle bu süreç ebeveynler tarafından iyi yönetilmelidir. Peki, çocuklarda bağışıklığı destekleyecek sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?

 

Bağışıklık sistemini korumak adına uygulanması gereken ilk adım sağlıklı beslenmedir. Çocukluk döneminde oturtulan beslenme düzeni, ilerleyen yılları etkileyeceğinden oldukça önemlidir. Sağlıksız beslenme, fiziksel sağlığı etkileyebileceği gibi zihinsel sağlığı da etkileyen bir faktördür. Çocuklarda sağlıklı beslenme düzenini oturtmak için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

İçerikler (Gizle-)
  1. Her Besin Grubu Tüketilmeli

  2. Güne Kahvaltı ile Başlanmalı

  3. Öğün Atlanmamalı

  4. Hijyene Dikkat Edilmeli

  5. Atıştırmalıklara Dikkat Edin

  6. Fiziksel Aktiviteye Önem Verilmeli

İçerik

Her Besin Grubu Tüketilmeli

Beslenme düzeninde süt, et, meyve ve sebze olmak üzere 4 ana temel besin grubuna yer verilmelidir. Süt, yoğurt, peynir, et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, ekmek ve bulgur gibi besinler öğünlere paylaştırılmalıdır. Böylece gerekli vitamin ve minerallerin alınması da sağlanır. Siz de E vitamini eksikliği ya da E vitamini nelerde var gibi konularda bilgi sahibi olmak,​  farklı vitamin ve minerallerin ne işe yaradığını, hangi besinlerde bulunduğunu öğrenmek istiyorsanız diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz. 

Güne Kahvaltı ile Başlanmalı

Kahvaltı, her yaş grubunda olduğu gibi çocuklarda da oldukça önemlidir. Güne sağlıklı bir öğün ile başlamak gün içinde var olacak enerjiyi etkileyen bir faktördür. Bu öğünün atlanması çocuklarda; dikkat dağınıklığı, yorgunluk veya baş dönmesi gibi durumlara sebep olabilir.

Öğün Atlanmamalı

Sadece kahvaltı değil diğer öğünlerin de atlanmaması önem taşır. Çocuklarda en ideal beslenme 3 ana öğün, 2 ara öğün şeklindedir. Ana ve ara öğünlerde de besin gruplarının orantılı bir şekilde dağıtılması gerekir.

Hijyene Dikkat Edilmeli

Okulun başlaması ile birlikte ev dışında vakit geçiren çocuklar dışarıda satılan hijyen bakımından zayıf besinleri tüketmeye yönelebilirler. Bu duruma engel olmak için okul çağındaki çocuklar için beslenme çantası ve su matarası hazırlanmalıdır. Bu kapların hijyenine dikkat edilmeli, her gün derinlemesine temizlenmelidir. Böylece çocuklar sağlıksız besinlerden ve hijyenik olmayan koşullardan uzak tutulmuş olacaklardır.

Atıştırmalıklara Dikkat Edin

Çocukların ana öğünlerin yanı sıra, en sevdikleri besinler atıştırmalıklardır. Genelde paketlenmiş olarak sunulan sağlıksız atıştırmalıklar yerine sağlıklı alternatifler üretmek gerekir. Mevsimine uygun, taze yaz ve kış meyveleri, kuruyemişler veya sütlü tatlılar sağlıklı alternatifler olarak görülebilir.

Fiziksel Aktiviteye Önem Verilmeli

Sağlıklı beslenmenin yararının artırılması adına çocuklarda fiziksel aktivite oldukça önemlidir. Beslenme düzeni ne kadar sağlıklı olursa olsun, günlük gerekli olan fiziksel aktivitenin gerçekleşmemesi çocukların sağlığını etkileyecektir. Çocukları televizyon seyretme veya bilgisayar oyunu oynama gibi aktiviteler yerine spora yönlendirmek en doğrusu olacaktır.

Çocuğunuzun bağışıklık kazanması ve daha sağlıklı olması için gerekli takviyeler konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuzun önereceği efervesan ya da farklı formlardaki vitaminler, gıda takviyeleri ile çocuğunuzun bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Balık yağı gibi farklı şekillerde olumlu etki gösteren takviyeleri öğrenmek, balık yağının saça faydaları ya da vitamin çeşitleri gibi konusunda daha fazla bilgi almak için diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

*Bu açıklamalar hekim tavsiyesi yerine geçmez. Takviye edici gıdalar herhangi bir hastalığı teşhis, tedavi, iyileştirme veya önleme amacı taşımamaktadır. Detaylı bilgi için sağlık profesyonellerine danışın. 

Uyarı: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Önerilen Bloglar

Uzm. Dyt. Özgür G.
11.07.2024 | 06.01.2024

Tenisin Faydaları Nelerdir?

Tenisin faydaları, tenisin popülerleşmesine ve her yaştan birey tarafından ilgi görmesine yol açmıştır.

Uzm. Dyt. Özgür G.
11.07.2024 | 06.01.2024

Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

Yüzmenin faydaları çok uzun yıllardır bilinir ve yediden yetmişe pek çok birey için yüzme, en keyifli sporlardan bir tanesidir.

Uzm. Dyt. Özgür G.
11.07.2024 | 06.01.2024

Düzenli Koşu ve Yürüyüşün Faydaları

Yürüyüşün faydaları pek çok kişi tarafından bilinir ve bu nedenle fiziksel aktivite düzeyini artırmak isteyen kişilerin ilk tercihi genellikle yürüyüş yapmaktır.